Salı, Nisan 23, 2024

İmamoğlu’ndan ‘Erdoğan-Sisi görüşmesi’ yorumu: ‘U’ dönüşüne alışkınız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın uzun zamandır kavgalı olduğu Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yle görüşmesini “U dönüşlerine alışkınız ama memleketimiz aleyhine bu tür davranışları sergileyecek insanlara U dönüşü şansını bile vermeyeceğiz” diye yorumladı.

Erdoğan, 2019’daki yerel seçimler sırasında İmamoğlu’na karşı “Sisi mi diyeceğiz, Binali Yıldırım mı diyeceğiz” diyerek propaganda yapmıştı.

Cumhurbaşkanı dün Mısır’a giderek Sisi’yle görüşmüştü.

Beykoz’da gazetecilere konuşan İmamoğlu, görüşmeyi şöyle yorumladı: “U dönüşüne alışkınız ama memleketimiz aleyhine bu tür davranışları sergileyecek insanlara U dönüşü şansını bile vermeyeceğiz.”

‘Anketlerde elbette bizi memnun edici sonuçlar alıyoruz’

İBB başkanı, anketlerle ilgili bir soruyu da şöyle cevapladı: “Anketlerde elbette bizi memnun edici sonuçlar alıyoruz. Şu anda İstanbul’da adaylar daha yeni olgunlaştı. Gerçek anketler önümüzdeki haftadan sonra daha somut verilerle önümüze gelir. Belki o zaman konuşmak daha doğru olur.” 

Murat Kurum’a yanıt: Çevre meselesi siyasi bir meseledir

AK Parti’nin İBB adayı Murat Kurum’un Erzincan İliç’teki maden kazasında ‘muhalefeti durumu siyasi malzeme yapmak’la suçlaması da sorulan İmamoğlu, şunları dedi:

“Çevre meselesi siyasi bir meseledir. Siyasete bakış, hayata bakışla ilgili bir meseledir. Mesele ağır, Bir ÇED raporu (Çevresel Etki Değerlendirmesi) meselesi var. ÇED raporu konusunda ’21 tane kamu kurumu görüşü gerekir, bu bakanlığa ait değildir’ gibi ne yazık ki bilgisizce bir yorum yapılmış. Rapor ya da kurum görüşleri toplanır ama ÇED raporunu Şehircilik Bakanlığı verir. Burada bile insanları yanıltan açıklama söz konusu.”

Ne olmuştu?

Mısır’da Temmuz 2013’te seçimle gelen Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi, darbeyle görevinden alınıp hapse atılmıştı. Yerine darbenin askeri lideri Sisi gelmiş, Türkiye bunun üzerine ülkedeki elçisini çekerek Mısır’la ilişkisini koparmıştı.

Erdoğan, Sisi’yi defalarca hedef almış, 2019’da Sisi’yle aynı masada bulunmamak için BM Genel Kurulu’ndaki resmi yemeğe katılmamıştı. Erdoğan, bu tavrını “Aynı masaya oturup darbecileri meşrulaştırmam” sözleriyle savunmuştu.

İkili 20 Kasım’da, 2022 Dünya Kupası vesilesiyle Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin daveti üzerine Katar’a gitmişti. Başkent Doha’da Al Bayt Stadı’ndaki resepsiyonda liderlerle bir araya gelen Erdoğan, Sisi’yle de el sıkışıp ayak üstü sohbet etmişti.

Temmuz 2023’teyse iki ülke diplomatik ilişkilerini büyükelçi seviyesine çıkardı. Gazze savaşı sonrasıysa Erdoğan,“Gazzeli hastaların oradan çıkartılarak ülkemize getirilmesinin artarak devamını istiyoruz. En kısa zamanda bir Mısır seyahati düzenleyebilirim” demişti.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER