Pazar, Nisan 14, 2024

İmamoğlu’ndan canlı yayın önerisinde geri adım atan Kurum’a: Acemi aday yapacak bir şey yok

İBB Ekrem İmamoğlu, AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı Murat Kurum’un olası bir canlı yayınla ilgili İmamoğlu’nun açıklamalarından sonra geri adım atmasıyla ilgili “Acemi aday yapacak bir şey yok” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul’da Kazım Karabekir Cemevi’ni ziyaret etti. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’e İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşlik etti. Özel ve İmamoğlu, ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘Acemi aday yapacak bir şey yok’

Gazetecilerin Kurum’un sözlerini anımsatarak yönelttiği soruya İmamoğlu, gülümseyerek, “Acemi, acemi aday yapacak bir şey yok. Denecek çok bir şey yok. Milletimizi görüyor zaten. Biz yine de bir medeni ortamda bu tür tartışmaların olmasından yanayız. Onun dışında verdiği cevaplar zaten seviyesi düşük ona cevap vermek istemiyorum” yanıtını verdi.

Özel: Kurum’un yerinde olmak istemezdim

CHP Genel Başkan Özel de AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’un ortak canlı yayına çıkma teklifini reddetmesi hakkındaki soruya, “Kurum’un yerinde olmak istemezdim. Çünkü Erdoğan’ın, Sayın Ekrem İmamoğlu ile ilgili söylediği her şey kendi adayını kifayetsiz gördüğünü, yetersiz gördüğünü, Ekrem Başkan ile baş edemediğini düşündüğünü gösteren yaklaşımlar. O yüzden aslında Erdoğan her sözü ve adımıyla ‘Bu Murat Kurum’dan olmayacak galiba, olmayacağını anladım, mecburen bu kampanyayı benim yürütmem lazım’ diyor. Zaten Ekrem Başkan ile de geçtiğimiz günlerde otobüste halkı selamlarken Sayın Erdoğan’ın resimlerini görünce başkan ‘Esas rakibim burada’ diye bana göstermişti. Bunu tescil ediyorlar, bunu kabul ediyorlar” diye yanıt verdi.

Ne olmuştu?

Kurum, dün katıldığı TRT Haber yayınında olası bir canlı yayınla ilgili “Benimle proje konuşamaz. Sadece İstanbul’u konuşamaz çünkü bilmiyor” demişti.

Bugün aynı soru sorulan İmamoğlu, canlı yayına ‘tereddütsüz olumlu’ baktığını söylemişti: “Elbette bir arada olmaktan ve konuşmaktan, İstanbul’u paylaşmaktan, İstanbul’la ilgili karşılıklı yorum yapmaktan her zaman mutlu olmuşuzdur. Bunu değerli bulmuşuzdur. Elbette ki medeni bir ülkede, medeni bir şehirde, medeniyetin beşiği İstanbul’da, İstanbul için bir süreç ve yarış oluyorsa böylesi bir ortama elbette ki ‘Evet’ derim. Tereddütsüz olumlu karşılarım.”

Ancak Kurum İmamoğlu’nun açıklamasından sonra geri adım atmıştı. Kurum, İmamoğlu canlı yayına yeşil ışık yakınca geri adım atarak, “Ekrem beyin İstanbul’u ilk önce bir özne olarak görmesi lazım. İstanbul’u görmeyenlerin bugün İstanbul’u bizle konuşmak isteme çağrıları samimi değil. İstanbul konuşulacaksa her projeyi her ortamda konuşmaya hazırız. Bakış açısı samimi değil. Biz her davete açığız ama önce samimiyetini gösterecek.” yanıtını vermişti.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER