Cuma, Nisan 12, 2024

İliç’teki maden ocağının izin ve lisansı iptal edildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan’ın İliç ilçesinde yığın liçinin kaydığı ve dokuz işçinin göçük altında kaldığı maden ocağının çevre izin ve lisans belgesini iptal etti.

ABD merkezli Anagold’la yerli ortağı Çalık Holding’in işlettiği maden, Erzincan’da aktif bir fay hattı üzerinde olan ve Fırat Nehri’ne kuş uçuşu 300 metre mesafede bulunuyor. Bu sebeple uzmanlar, madenle ilgi çevre felaketi yaşanabileceği uyarılarını senelerdir yapıyordu. Ancak bununla ilgili yapılan yasal başvurular sonuçsuz kaldı.

Kapasite artışı yapan maden şirketinin söz konusu projesi, dönemin Çevre bakanı şimdi ise AK Parti’nin İBB adayı olan Murat Kurum tarafından onaylanmıştı.

Maden sahasını inceleyen bilirkişi heyetinin ön raporunda, yığın liçindeki çatlakların bilinmesine rağmen dikkate alınmadığı ve çalışmalara devam edildiği belirtilerek işçilerin hayatlarının tehlikeye atıldığı vurgulanmıştı.

AA’nın aktardığına göre bakanlık maden ocağının çevre izin ve lisans belgesini iptal etti. Karara gerekçe olarak yığın liç sahasında bulunan malzemenin Sabırlı deresi ve ocak sahasına doğru akmasından dolayı lisans şartlarının ortadan kalkması gösterildi.

 

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER