Perşembe, Nisan 18, 2024

İliç’teki altın madeninde usulsüzlükler: Basamak yükseklikleri aşılmış, tasarım değiştirilmiş

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler altın madenindeki liç kaymasıyla ilgili ifade tutanaklarıyla tasarım değişikliği dahil usulsüzlükler olduğu ortaya çıktı.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler altın madeninde 13 Şubat’ta meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan dokuz işçiyi arama çalışmaları başlatılmıştı.

ABD merkezli Anagold’la yerli ortağı Çalık Holding’in işlettiği maden, Erzincan’da aktif bir fay hattı üzerinde ve Fırat Nehri’ne kuş uçuşu 300 metre mesafede bulunuyor. Bu sebeple uzmanlar, madende çevre felaketi meydana gelebileceği konusunda senelerdir uyarıyordu. Ancak yasal başvurular sonuçsuz kaldı.

21 Şubat’ta ise arama kurtarma faaliyetlerine ara verilmişti. Dokuz işçi hala göçük altında.

‘Bunun adı cinayettir!’

Olayla ilgili şirket çalışanlarının ifade tutanaklarını paylaşan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın Twitter’dan aktardığına göre çatlaklar olay günü sabah tespit edildi fakat 12.00-12.15 arasında patlatma yapıldı.

CHP’li vekilin aktardığına göre yığın liç sahasında sekiz metre olması gereken basamak yükseklikleri aşıldı. Anagold’un resmi internet sitesine göre yığın liç sahasının her fazının her biri 8 metre yüksekliğine sahip sekiz basamaktan oluşmalı.

Buna göre dört fazda maksimum 32 basamak olması gerekiyor. Ancak ifadelerde proje şirketinin 36 basamağa kadar çıkma yetkisi verdiği belirtiliyor. Nitekim ilk kayma 33’üncü basamakta meydana geldi.

Yavuzyılmaz, şunları yazdı: “Eğer Çevre, Enerji ve Çalışma Bakanlıkları sahanın bu durumunu denetlemediyse ve üretim baskısı yaratan bu tasarım değişikliğine onay verdiyse bunun adı cinayettir!”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER