Cumartesi, Nisan 20, 2024

İliç’te maden faciası: Anagold’un Kanadalı yetkilisi de gözaltında

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı, İliç ilçesindeki maden ocağında yaşanan facia ile ilgili gözaltına alınan 8 şüpheli arasında, firmanın Kanada uyruklu yetkilisinin de olduğunu bildirdi.

Erzincan İliç’teki siyanürlü altın madeni sahasında 13 Şubat günü yaşanan toprak kayması sonrası gözaltına alınanların sayısı 8’e yükseldi.

Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, dokuz işçinin göçük altında kaldığı olayla ilgili dört Cumhuriyet savcısının görevlendirildiği belirtildi. Başsavcılık, faciaya ilişikin gözaltına alınan 8 şüpheli arasında, firmanın Kanada uyruklu yetkilisinin de olduğunu bildirdi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Olay yeri ve çevresinden toprak ve su numuneleri alınmış, bu numuneler inceleme için yetkili kimya laboratuvarlarına gönderilmiştir. Olaydaki sorumlular ile kusur durumlarının tespiti açısından çevre, maden, jeoloji, kimya, inşaat, ziraat ve harita mühendisi ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanından oluşan 8 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirilerek olay yerinde gerekli incelemeler yapılmış, bilirkişilerin uzmanlık raporunu tamamlamaları beklenmektedir. Yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen deliller neticesinde, ilk tespitlere göre olayın meydana gelmesinde kusuru bulunduğu değerlendirilen ilgili firmanın işveren vekili pozisyonunda bulunan Kanada uyruklu bir kişi de dahil olmak üzere toplam 8 kişi, 14 Şubat’ta gözaltına alınmıştır.”

 

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER