CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi İstanbul Çağlayan’da bulunan Ziyapaşa İlkokulu’nda, öğrenci velisi olduğunu iddia ederek okul içerisine giren bir şahsın öğrenci tuvaletlerinden birinde 7-8 yaşlarında bir erkek öğrenciye taciz girişiminde bulunduğu iddialarını meclis gündemine taşıdı.

Durumun okul idaresine bildirilmesi üzerine kamera kayıtların incelendiğini ve ertesi gün şahsın yakalanıp emniyet sorgusunun ardından savcılığa sevk edildiğini hatırlatarak şunları söyledi:

Çocuğun ifadesinin yetersiz olduğunu belirten savcı, kamera kayıtlarını da inceldikten sonra, “şüphelinin 25 saniyeden az süre tuvalette kaldığını, bu sürenin fiili işlemesi için yeterli olamayacağını” gerekçe göstererek şüpheli şahsı adli kontrol şartıyla serbest bıraktığı iddia edilmektedir.  Aynı zamanda dosya hakkında gizlilik kararı alındığı velilere iletilmiştir. Tacizin en az kendisi kadar vicdan karartan, toplumu infiale sürükleyen bu karar, ileride diğer tacizciler için de emsal olabilecek niteliktedir Biliyoruz ki, özellikle çocuklara yönelik elle ve sözle tacizler kimi zaman saniyeler içerisinde gerçekleşmekte ve çocuğun ruhunda yıllar boyunca kapanmayan yaralar açmaktadır. Kaldı ki, savcının, “25 saniyeden az sürede taciz olmaz” değerlendirmesinin de hangi bilimsel verilere dayandığını merak etmekteyiz. Taciz ya da istismar vakalarının sadece uzuvlar aracılığıyla gerçekleşmeyeceği Adli Tıp tarafından kayıt altına alınmışken, savcının yeni bir içtihat geliştirmesi kaygı vericidir.  

Savcılık makamının vermiş olduğu karardan ve okulların güvenliğinden tedirgin olan veliler, okul önünde toplanmış tepkilerini göstermiştir. Şüpheli kişinin sokakta rahatça dolaşıyor olması hem öğrencileri hem de velileri korkutmaktadır.”

CHP’li İlgezdi Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. İstanbul Çağlayan’da bulunan Ziyapaşa İlköğretim Okulu’nda gerçekleşen taciz iddiasıyla ilgili bakanlık olarak bir soruşturma başlatılmış mıdır? Olay ile ilgili okul sorumlularının ifadelerine başvurulmuş mudur? 
  2. Öğrenci velisi olsa dahi sivil bir vatandaşın öğrenci tuvaletlerine girişine neden izin verilmiştir? Tuvalete girinceye kadar kimse neden müdahale etmemiştir?
  3. Tacize uğrayan çocuğun okuldan kaydını sildirdiği iddiası doğru mudur? Doğru ise mağdur olan aileye her türlü destek sunulacak mıdır? Mağdur çocuğumuza psikolog desteği verilmekte midir? 
  4. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı olarak savcılığın “şüphelinin 25 saniyeden az süre tuvalette kaldığını, bu sürenin fiili işlemesi için yeterli olamayacağını” düşünerek adli kontrol şartıyla serbest bırakması kararına itiraz edecek misiniz? Taciz sayılması için ne kadar süre geçmesi gerekmektedir? 
  5. Son zamanlarda okullardan sıkça taciz haberleri gelmekte ve tacizciler ceza dahi almadan hayatlarına devam etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı olarak kaç tacizcinin savcılık tarafından salıverilmesine itiraz ettiniz ya da kaç taciz davasına müdahil olup şikâyetçi oldunuz?