AKP’de sular durulmuyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AKP Genel Başkanlığı döneminde kendisine tanınan yerel yönetimleri atama yetkisi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan alınarak partinin Merkez Karar Yönetim Kuruluna yeniden devredildi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MKYK toplantısın ardından yaptığı açıklamada, partinin il yönetimi atamaları yetkisinin genel başkandan alınarak MKYK’ya verilmesi kararına ilişkin, “Bunu radikal bir tutum olarak ele alınması doğru değildir. AK Parti teşkilatı yekparedir, bir ve bütündür. Parti içerisinde bir kriz söz konusu değil bir kriz olduğu zaman ben size söyleyeceğim” dedi.

AKP sözcüsü Ömer Çelik’in değerlendirmelerinden satır başları şöyle:

Radikal bir tutum değil

Bugün alınan kararla teşkilat ile ilgili alınan kararlar hakkında yetki tekrar MKYK’ya alınmıştır. Bunu radikal bir tutum olarak ele alınması doğru değildir. AK Parti’de teşkilatlar ilgili kararlar hiç bir zaman ertelenmez. Gereken hassasiyet gösterilir. Daha geniş bir takvimde ele alınması için böyle bir karar alındı. Bu teknik bir düzenlemedir. Önümüzdeki MKYK’da başka bir karar alacağız. Her şeyin bir zamanı oluyor. MKYK’da yaygın bir şekilde arkadaşlarımız raporlar süreçler oluyor. Bu kararın imzası ilk Başbakan’ın imzasıyla atılmıştır. Bir kriz yok yani. Genel Başkanı’nın yetkisiyle alakalı bir tasarruf değil bu. MKYK’ya güven esastır burada. Bunu radikal bir tutum olarak ele
alınması doğru değildir. AK Parti teşkilatı yekparedir, bir ve bütündür. Parti içerisinde bir kriz söz konusu değil. Bir kriz olduğu zaman ben size söyleyeceğim.

Anayasa takvimimiz aksamayacak

Yeni anayasa konusunda, birincisi temel
haklar kısmı, ikincisi kuvvetler ayrılığı ve denge denetim sistemleri, üçüncüsü yargı bağımsızlığı ve yargı tarafsızlığı gibi üç ana alanda konu başlıkları ele alınıyor. Temel haklar kısmının yazımı hemen hemen bitmek üzere, diğer alanlarda da hem değerlendirme çalışmaları hem yazım çalışmaları sürüyor. Bu takvimimiz aksamadan bu ayın içerisinde belli bir aşamaya ulaşmış olacağız, anayasa taslağı ortaya çıkmış olacak.

TBMM’nin kitlenmesine izin vermeyeceğiz

Anayasa Komisyonu’nda Sayın Adalet Bakanımızın üzerine yürünmesinden milletvekillerimizin darp edilmesine kadar bir tablo ortaya çıktı. Kuşkusuz bu tabloyu ortaya çıkaranları, bu tabloya imza atanları şiddetle kınıyoruz. Burada bir kere daha gözüküyor ki söyleyecek sözü olmayanlar, orada bir kere daha bu şiddete başvurmuş gözüküyorlar. Ama her halükarda, geçmişte olduğu gibi AK Parti bu komisyonları çalıştıracak, Meclis’in herhangi bir şekilde kilitlenmesine, komisyonların ve Genel Kurul’un kilitlenmesine müsaade etmeyecek.

Türkiyede iç savaş yok

Terörle mücadele konusunda İçişleri Bakanımız görsellerle desteklenen bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye’de terörle mücadelenin sürdürülmesi zaruridir. Bazı çevreler, terörle mücadele yokmuş gibi hükümetin çatışmalı bir ortam oluşturduğuna dair bil dil kullanıyor. Bu mücadele demokrasimizi, sokaktaki vatandaşımızı koruyor. Terörle mücadele konusunda kararlılıktan en ufak bir taviz verilmemesi
gerekiyor. Eğer teröre karşı yapılan bu mücadele sürmezse demokrasimizi koruyamayız. ‘Türkiye’de iç savaş sona ersin’ gibisinden uyarılar yapılıyor, bazen Meclis çatısı altında da bunlar dillendiriliyor. Türkiye’de bir iç savaş yoktur. Meşru olan güçlerle, olmayan güçler arasında bir savaş vardır.

Paralel yapı ile mücadele

Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden bir durumdur. Türkiye’nin kurumlarının içine sızan bir faaliyet olarak devam etmektedir. Özellikle üniversitelerde yeni yapılanmalara gittikleri takip edilmektedir. Mücadele sürdükçe ve detaylara gittikçe, ne kadar kararlılıkla sürdürülmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır.

MHP kongre süreci

MHP’deki tartışma Türk siyasal hayatı için önemli bir tartışmaktadır. İzliyoruz, hangi gruplar var, birbirlerine
neler diyorlar diye. Onun dışında bizi ilgilendirmez. Muhalefet partilerinde kimin
genel başkan olduğu bizi ilgilendirmez. Mahkeme kararlarıyla devam eden bir süreç var. Bizim MHP tabanındaki kardeşlerimizin incinmemesini ve üzülmemesini isteriz. Onun dışında bir yönetim değerlendirmesi yapmayız..