Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 12 yıl aradan sonra Mısır’a gitmesinin hemen ardından Müslüman Kardeşler lideri Mahmud Hüseyin'in Türkiye vatandaşlığının iptal edildiği iddia edildi. Türkiye'nin Müslüman Kardeşler'in (İhvanı Müslümin) Genel Mürşid Vekili Mahmud Hüseyin'i vatandaşlıktan çıkardığı ileri sürüldü. İddia Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 yıl sonra gelen Mısır ziyaretinin ardından gündeme geldi.

Geçtiğimiz günlerde Mısır'a giden Erdoğan, Abdülfettah Sisi ile bir araya gelmiş ve görüşmelerin ardından 'işbirliği' mesajı verilmişti.

Gazete Duvar’ın Al Arabiya'ya dayandırdığı haberde, Hüseyin'in İstanbul'daki dairesini sattığı ve ikametinin uzatılması için ya da başka bir ülkeye gitmek için Türk makamlarıyla görüştüğü aktarıldı.

Hüseyin'in pasaportunun geçersiz kılındığını öğrendiği ve Türk yetkililerin bu kararın nedenini kendisine açıklamadığı ifade edildi.

Habere göre Hüseyin, yetkili makamlarla iletişime geçerek vatandaşlık iptalinin sebebinin öğrenilmesi için bir avukat görevlendirilmesi istedi.

Erdoğan 12 yıl sonra Mısır’a gitmişti

Geçtiğimiz günlerde Mısır'a giden Erdoğan, ziyaretin iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açacağını söylemişti. İki ülke arasındaki tarihi ekonomik ve ticari ilişkilere değinen Sisi ise, önümüzdeki yıllarda karşılıklı ticareti 15 milyar dolara çıkarmak istediklerini dile getirmişti.

Erdoğan’ın yaklaşık 10 yıl boyunca çok ağır ifadelerle eleştirdiği, 'diktatör' ve 'katil' gibi ifadelerle kamuoyu önünde suçladığı Sisi’nin daveti üzerine Mısır’a gitmesi sadece Türkiye-Mısır bağları açısından değil bölgesel açıdan da tarihi bir gelişme olarak görülüyor.

Editör: PolitikYol