Çarşamba, Mayıs 22, 2024

İddia: Erdoğan seçimden önce tahıl anlaşması kovaladı ama Ukrayna son anda caydı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimden bir gün önce Karadeniz’de ticari gemi taşımacılığının güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili bir anlaşmayı duyurmak istediği ama Ukrayna’nın anlaşmadan çekilmesinden dolayı bunu yapamadığı iddia edildi.

Reuters’a konuşan kaynaklara göre Rusya ve Ukrayna, Karadeniz’de gemi taşımacılığının güvenliğini sağlamaya yönelik bir anlaşma için Türkiye ile iki ay boyunca pazarlık yaptı ve Ankara tarafından açıklanacak bir metin üzerinde anlaşmaya vardı ancak Ukrayna aniden bu anlaşmadan çekildi.

Habere göre mart ayında ‘Karadeniz’de ticari gemi taşımacılığının güvenliğini sağlamak için’ bir anlaşmaya varıldı ve Ukrayna bunu resmi olarak imzalamak istemese de Kiev, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın anlaşmayı 30 Mart’ta yani yerel seçimlerden bir gün önce duyurmasına onay verdi.

Kaynaklar, Ukrayna’nın son dakikada anlaşmadan çekildiğini belirtti ancak buna neyin sebep olduğunu bilinmiyor.

Böylelikle Erdoğan seçimden önce anlaşmayı duyuramadı.

Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan savaş sürüyor. Savaş, Karadeniz ticaretini ve taşımacılığını olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle tahıl ticaretindeki aksama tüm dünyayı etkiliyor. Rusya ve Ukrayna, Türkiye’nin arabuluculuğunda daha önce de tahıl anlaşması imzalamıştı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER