Siyasal adaletin inşası için #HADİ

Küresel siyasetin seyri uzunca bir süredir bir tarafta popülizm ve otoriterlikle diğer tarafta buna karşı yükselen sosyal ve siyasal adalet talepleri ile şekilleniyor.  2010’ların...

İçişleri Bakanlığı, Yeşiller Partisi’nin yaptığı başvuruya cevap vermedi

İçişleri Bakanlığı, Yeşiller Partisi’nin aylar önce yaptığı başvuruya hala cevap vermedi. Konuya ilişkin açıklama yapan Yeşiller Partisi, Anayasa’nın ilgili maddesini hatırlatarak, “İçişleri Bakanlığı’nı artık bu tavırdan vazgeçmeye ve Yeşiller’e alındı belgelerini gecikmeksizin vermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeşiller Partisi, 21 Eylül’de İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapmasına rağmen hala cevap alamadı. Konuya ilişkin “Yeşiller Partisi’nin Önünden Çekilin!” başlıklı yazılı açıklama yayımlayan Yeşiller Partisi, partinin Türkiye’de ve dünyada yaşanan ekolojik, ekonomik, toplumsal ve siyasi krizin çözülebilmesi için seçenek sunduğunu belirtti.

“SEÇMENLERİN DEMOKRATİK SEÇENEKLERİNDEN BİRİNİ ELLERİNDEN ALIYORLAR”

Açıklamada, Yeşiller Partisi’nin kuruluşunun ilgili makamlarca geciktirilmesi sadece Yeşiller’in siyaset yapmasının engellenmekle kalmadığı belirtilerek, “Seçmenlerin demokratik seçeneklerinden birini de ellerinden alıyor. İçinde bulunduğumuz dönemde, tüm dünyada öne çıkan güçlü alternatiflerden birinden Türkiye’nin mahrum kalmasına sebep oluyor” denildi.

“YORUMA GEREK BIRAKMAYACAK KADAR AÇIK”

Anayasa’nın siyasi partilerle ilgili maddesinin paylaşıldığı açıklamada ilgili maddenin ‘yoruma gerek bırakmayacak kadar açık’ olduğuna dikkat çekildi. Anayasa’nın ilgili maddesi ise şöyle: “Vatandaşlar, siyasi parti kurma ve usulüne göre partilere girme ve partilerden ayrılma hakkına sahiptir.”

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NI BU TAVIRDAN VAZGEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Demokratik olma iddiasındaki rejimlerde Anayasa’nın ve yasaların kişiden kişiye, partiden partiye ya da partilerin iktidara yaklaşım şekillerine göre değiştirilemeyeceğinin altının çizildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Yeşiller Partisi’ne karşı Anayasa ve yasalar gereği yerine getirmeye mecbur olduğu bir görevi aylardır yerine getirmeyen ve siyaseti kendi arzularına göre tasarlamaya kalkışan İçişleri Bakanlığı’nı artık bu tavırdan vazgeçmeye ve Yeşiller’e alındı belgelerini gecikmeksizin vermeye çağırıyoruz.

Yeşiller’in olmadığı bir siyasi yelpazeyi eksik bulan bizler de Yeşiller’in bu en doğal demokratik talebini destekliyoruz.”

SOSYAL MEDYA

13,554BeğenenlerBeğen
209TakipçilerTakip Et
30,665TakipçilerTakip Et
9,464AbonelerAbone

KÖŞE YAZARLARI

EDİTÖR ÖNERİSİ

Murat Karayalçın: Sosyal demokrasiyi yeni üretim sistemi içerisinde yeniden tanımlamalıyız

21. Yüzyılda nasıl bir sosyal demokrasi olmalı? Sosyal demokrasinin eşitlik ve özgürlük amacının sağlanması için idari, iktisadı, siyasi ve toplumsal olarak hangi araçlar kullanılmalı? 

Temel Karamollaoğlu: AK Parti’nin, “İttifak olmasa da Saadet tabanı bize oy verir” beklentisi, aç tavuğun rüyasında darı ambarı görmesidir

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gündemdeki ittifak yasası, Saadet Partisi'nin olası 2019 adayı ve "dinde güncelleme" tartışmaları hakkındaki sorularımızı cevapladı. 2019 için kesinlikle bir...

SÖYLEŞİ | Erinç Yeldan: Türkiye aklını uluslararası sermayenin güdümüne terk etti

İktisatçı, Prof. Dr. Erinç Yeldan, Türkiye ekonomisinin durumunu ve IMF tartışmalarını PolitikYol'a değerlendirdi.  Türkiye’de bugün sanki halktan yana IMF’ye karşı halkın çıkarlarını koruyan bir yerli...

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER

PolitiYol Telegram'da