İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, referandumda sandık güvenliğine ilişkin basın toplantısı yaptı. Soylu toplantıda “Oyların sayımı sırasında planlı bir sabotaj veya kendiliğinden gerçekleşebilecek herhangi bir elektrik arızasına karşı gerekli bütün tedbirler önceden alınmıştır. ” dedi.

Referandumda sandık güvenliği adına gereken bütün tedbirlerin alındığını iddia eden Soylu, “16 Nisan Pazar günü, 55 milyon 319 bin 222 seçmen, ülke genelinde kurulacak olan 167 bin 140 sandıkta oy kullanacak. Sürecin güvenliğini temin etmek için 251 bin 788 emniyet personeli, 128 bin 445 jandarma personeli olmak üzere toplam 380 bin 223 personel görevlendirilmiştir. Ayrıca 26 ilde, 51 bin 148 güvenlik korucusu, 18 bin 675 gönüllü güvenlik korucusu da halk oylaması için görevlendirilmiştir. Bütün bunlara ilaveten 6 bin Kara Kuvvetleri Komutanlığı personeli, ihtiyaç olması halinde takviye olarak planlanmıştır” diye konuştu.

‘ÖZEL ÖNLEM ALDIK’

Enerji kesintisine karşı da özellikle tedbir alındığını dile getiren Soylu, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bildirilecek enerjiyle ilgili kritik tesislerin, trafo merkezlerinin korunması için 3 bin 476 devriye olmak üzere 9 bin 674 jandarma personeli, 3 bin 260 ekip olmak üzere 8 bin Emniyet Genel Müdürlüğü personeli görevlendirilmiştir. Siber saldırılara karşı ise ilgili birimler 24 saat esasına göre çalışacaklardır. Halk oylamasının güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi, seçmenin hür iradesinin her türlü baskı ve yönlendirmeden uzak bir şekilde sandığa yansımasını sağlamak üzere bakanlığımız tarafından alınan tedbirler; halk oylaması öncesi tedbirler, oylama gününe ilişkin tedbirler ve halk oylaması sonrasına ilişkin tedbirler olarak üç kısımda ele alınmıştır” dedi.