Cuma, Nisan 12, 2024

İBB’nin AK Partili meclis üyesi ihale zengini çıktı!

AK Partili belediyelerden aldığı ihaleler dikkat çeken AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ömer Faruk Akbulut’un ortağı olduğu Metropal Kurumsal Hizmetler A.Ş. AK Partili Yıldırım Belediyesi’nden bir ihale daha aldı.

Bursa’da AK Partili Yıldırım Belediyesi’nin açtığı ‘2024 yılı gıda alışveriş kartı alımı’ ihalesi, 4 milyon 714 bin TL karşılığında İBB’nin AK Partili Meclis Üyesi Ömer Faruk Akbulut’un ortağı olduğu Metropal Kurumsal Hizmetler A.Ş. tarafından üstlenildi.

BirGün gazetesinden Okan Yücel’in haberine göre, aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da yönetiminde yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) Kurucu Mütevelli Heyeti üyesi olan Ömer Faruk Akbulut’un ortağı olduğu şirket, üç sene önce Beykoz Belediyesi’nin sosyal yardım amaçlı gıda alışveriş kartı alım işi ihalesini almakla gündeme gelmişti.

7 yılda 260 ihale

Habere göre, Akbulut’un ortağı olduğu Metropal Kurumsal Hizmetler A.Ş., 2015 – 2021 yılları arasını kapsayan 7 yıllık dönemde AK Partili belediyeler ile kamu kurumlarından toplam 260 ihale aldı. Akbulut’un şirketinin aldığı 260 ihalenin toplam bedeli ise 366 milyon 400 bin lirayı bulmuştu.

İktidara yakın derneklerde aktif görev almıştı

Hala İBB Meclis Üyesi olan Akbulut, AK Parti’ye yakın çok sayıda dernek ve vakıftaki yöneticilik pozisyonuyla da dikkat çekmişti. Akbulut, Birlik Vakfı Gençlik Kulübü (genç birlik) genel başkan yardımcılığı, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Gençlik Meclisinin kuruluşunda eğitim komisyonu başkanlığı, AK Parti İstanbul İl Gençlik Kollarında çeşitli görevler ile Milli Türk Talebe Birliği’inde (MTTB) kurucular kurulu üyeliği ve genel başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü. Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) kurucu mütevelli heyeti üyeliği, İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliği, Hayra Davet Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği de Akbulut’un yer aldığı derneklerdi.

Nikah şahidi Erdoğan’dı

2011 yılında Reyhan Kaya ile evlenen Akbulut’un nikâh şahitliğini de o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Turkuvaz Medya Grubu Başkanvekili ve Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın kayınbiraderi olan Akbulut, 2019 belediye seçimlerinde, Üsküdar’da yüksek güvenlikli Şehrizar Konakları’nda oturmasına karşın, Ümraniye’den İBB Meclis üyesi seçildi.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER