Pazar, Nisan 21, 2024

İBB’nin açtığı dava olumlu sonuçlandı: Tansu Çiller’in arazisinin imar izni ikinci kez iptal

Eski başbakan Tansu Çiller ve eşi Özer Çiller’in ait Sarıyer Kilyos’taki arazi için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca verilen imar plan değişikliği kararı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) açtığı dava sonucu ikinci kez iptal edildi.

İstanbul 14’üncü İdare Mahkemesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca 3 Mayıs 2023’te verilen imar planında hukuka uygunluk bulunmadığına hükmetti.

Sarıyer Kilyos Mahallesinde bulunan Çiller ailesine ait parseller için mevcut planlar İBB tarafından ilk olarak 2020 yılında dava edildi.

İstanbul 5’inci İdare Mahkemesi 2 Kasım 2021’de, planların iptaline karar verdi. İstinaf da kararı haklı buldu. Karar Danıştay 6’ncı Dairesi’nin 29 Aralık 2022 tarihli kararıyla onaylanarak kesinleşti.

Ancak buna rağmen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aynı arazi için plan değişikliğine gitti. Arazi, ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ statüsünden, ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ statüsüne alındı.

İBB, bölgenin ‘turizm alanı olduğu, otel işletmeciliği yapılabileceği, yapılaşma için müsait olduğu’ anlamına gelen yeni plan değişikliğini de dava etti.

Mahkeme anayasayı hatırlattı

İstanbul 14’üncü İdare Mahkemesi, daha önce aynı yer için verilen yargı kararlarını hatırlatıp anayasanın 138’inci maddesinde yer alan “Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır. Bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir surette değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez” fıkrasına atıf yaptı.

Mahkeme, dava konusu yere ‘ayrıcalık oluşturacak şekilde yapılaşma hakkı verildiğine, kamu yararı olmadığına, bölgede turizm alanı talebinin bulunmadığına’ dikkat çekerek İBB’yi haklı buldu. Çiller ailesine ait arazi için bakanlıkça imar değişikliği, istinaf yolu açık kalmak kaydıyla ikinci kez iptal edildi.

Tansu Çiller geçtiğimiz ay AK Parti’nin İstanbul adayı Murat Kurum’a desteğini açıklamıştı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER