İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Pazartesi günü başlatılacak normalleşme ile ilgili uyarılarda bulundu. Açıklamada, ‘Toplu taşıma araçlarında olağanüstü kısıtlamalar sürdüğü için 11 Mayıs’ta ulaşımda güçlükler yaşanabilir’ denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Pazartesi günü başlayacak normalleşme ile ilgili uyarılarda bulundu.

Yapılan açıklamada, “Toplu taşıma araçlarında olağanüstü kısıtlamalar sürdüğü için 11 Mayıs Pazartesi günü ulaşımda güçlükler yaşanabilir. Vatandaşlarımıza evde kalmalarını, mümkün olduğunca evden çalışmaya devam etmelerini öneriyoruz” denildi.

İBB’nin açıklamasının bir bölümü şöyle;

“Daha 11 Mayıs’ta başlayacak serbesti başlamadan 8 Mayıs Cuma günü toplu taşımada 1 milyon 336 bin geçiş olmuştur. Böylece, 20 Mart tarihinden bugüne İstanbul’da en fazla toplu taşıma kullanılan gün geçtiğimiz Cuma olmuştur.

Salgının toplu taşıma araçlarında hızlı ve kolay yaygınlaştığı bilim insanlarınca açıklanmıştır. 11 Mayıs Pazartesi günü başlatılacak yeni serbestilerle toplu taşıma kullanımının çok daha fazla artacağını öngörüyoruz ve siz değerli halkımızı şu önemli başlıklarla bilgilendirmek istiyoruz:

  1. Salgın halen devam etmektedir, zorunlu olmadıkça lütfen evden çıkmayınız
  2. Toplu taşımayı kullanmak yerine mümkünse yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih ediniz.
  3. Toplu taşımayı kullanmak zorundaysanız, yoğun saatlerde değil sabah 10:00’dan sonra akşam da 16:00’dan önce toplu taşıma araçlarını kullanınız
  4. Otobüs duraklarında, metro istasyonlarında fiziki mesafenizi en az 1-2 metre ile koruyun
  5. Maskesiz toplu taşıma araçlarına binmek yasaktır. Ayrıca yüzeylere, merdiven korkuluklarına, toplu taşıma araçlarındaki tutamaçlara dokunmamaya özen gösteriniz
  6. Kullandığınız maske ve eldivenleri lütfen çöp poşetlerine atınız. Ellerinizi yüzünüze sürmeyiniz ve toplu taşıma kullanımından sonra ellerinizi yıkayınız.”