Çarşamba, Haziran 12, 2024

İBB, Edanur Gezer’in ölümüyle ilgili tahkikatı tamamladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Küçükçekmece’de, su birikintisine düşerek hayatını kaybeden beş yaşındaki Edanur Gezer’le ilgili tahkikatı tamamladı.

Menekşe Sahil Parkı’nda İBB’nin kazı çalışmasında oluşan su birikintisine düşerek hayatını kaybeden beş yaşındaki Edanur Gezer’le ilgili yürütülen soruşturmada gözaltına alınan üç İBB çalışanından biri tutuklanmıştı.

İBB’nin raporunda AĞAÇ A.Ş.’de işçi olarak çalışan makine teknikeri F. K., kepçe operatörü S.A. ve tesisat ustası F.C. ile 2’nci Bölge Şefi C.Ş. isimli personellerin eylemlerinin ihraca tekabül ettiği tespit edildi. Hükmün tesis edilmesi için raporun bir örneği AĞAÇ A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne gönderildi.

Yöneticilerde hata bulunmadı

İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü görevlilerinin idari sorumluluğu (disiplin) da soruşturuldu.

Soruşturmada Avrupa Yakası Park ve Bahçeler şube müdürü Z.D., teknik müdür tardımcısı E.U., Küçükçekmece bölge şefi T.Y.’nin, Ağaç A.Ş. görevlilerinin kazısının öncesinde ve sonraki süreçte haberdar edilmedikleri anlaşıldı.

Kazı esnasında alanda bulunmadıkları, bu bağlamda yüklenici firma görevlileri tarafından sergilenen ‘ihmalkar tutum ve davranışların neticesi olarak’ açık bırakılan 135 cm derinliğindeki çukurun su dolması nedeniyle Edanur Gezer’in boğularak hayatını kaybetmesinde ‘doğrudan bir dahli ve illiyet bağı bulunmadığı’ tespit edildi.

Birikinti tespit edilmiş

Raporda ayrıca şube müdürü Z.D., teknik müdür yardımcısı E.U., bölge şefi T.Y. ve AĞAÇ A.Ş. yetkililerinin olaydan iki gün önce bakım çalışmalarını kontrol ettikleri esnada su sızıntısı/birikintisi olduğunun tespit ettiğine yer verildi.

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Şube Müdürü Z.D.’nin sorunun tespitinin yapılması ve sorunun çözülmesi için talimat verdiği bilgisi raporda paylaşıldı.

Z.D.’nin ‘talimatının gereğinin yapılıp yapılmadığını takip etmemesi’ nedeniyle ‘uyarma’ cezası alması raporda tavsiye edildi.

Talimatı uygulamayan kontrol mühendisi M.E.Ö.’nün, üstlerini bilgilendirmedikleri anlaşılan şube müdürlüğü teknik müdür yardımcısı E.U. ile bölge şefi T.Y.’nin ‘kınama’ cezası alması gerektiği soruşturma raporunda yer aldı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER