18,5 kilometrelik uzunlukta ve 10 istasyondan oluşan Sefaköy-Beylikdüzü-TÜYAP Metro Hattı Projesi, Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü, Küçükçekmece ve Bakırköy ilçelerini kapsıyor.

17 maddelik 'sokak hayvanları' tasarısı TBMM'de: Ötanazi  için yerel yönetimlere yetki verilecek 17 maddelik 'sokak hayvanları' tasarısı TBMM'de: Ötanazi için yerel yönetimlere yetki verilecek

İBB'ye göre hat, 'Avrupa yakasında raylı sistem erişimi olmayan yaklaşık 4 milyon İstanbullu için hizmet potansiyeline sahip bir proje.'

Hattın geçerliliğini yitiren projeleri ve fizibilite raporu İBB tarafından yeniden çalışılarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) onayına sunuldu ve Temmuz 2022’de onaylandı.

Bakanlık onayını takiben, yaklaşık bir yılı aşan süreçte Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2022, 2023 ve 2024 Kamu Yatırım Programları'na alınması için dört kere başvuruldu.

Ancak olumlu bir yanıt alınamadı ve uluslararası kredi kullanımı için gerekli süreç tamamlanamadı. İBB, dört kez reddedilen bu proje için şimdi beşinci kez başvuruyor.

Kronolojik süreç

İBB'nin açıklamasına göre kronolojik süreç şöyle:

  • 2000’li yılların başından beri bu hattın projelerinin tamam olup ihale edileceğine dair defalarca vaatlerde bulunuldu. Ancak, 2019 sonunda projeleri incelediğimizde uygulanabilir detay ve güncellikte hiçbir projesinin olmadığı görüldü.
  • 2020 yılı başında hattın güncelliğini yitirmiş ve uygulamaya esas olabilecek yeterli içerik ve detayda olmayan projeleri yeniden çalışıldı.
  • 2021 Mayıs ayında hattın finansmanı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile İBB arasında Yeşil Şehir Aksiyon Planı (GCAP) mutabakatı imzalandı.
  • 2022 Temmuz ayında projeleri ve fizibilite raporu tamamlanarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca onaylandı ve 2022 Eylül ayında Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci tamamlandı.

Beylikduzu Metro

  • Bakanlık onayını takiben temin edilen dış finansın kullanılabilmesi için 2022, 2023 ve 2024 Kamu Yatırım Programı’na 4 kere başvuruldu; ancak olumlu bir yanıt alınmadı. Tüm teknik raporları ve projeleri onaylı olmasına rağmen; 15 Ocak 2024 tarihli ve 32430 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2024 Yılı Yatırım Programına bir kez daha dahil edilmedi.
  • Metro erişimi olmayan Batı bölgesindeki 4 milyona yakın İstanbulluyu 2000’li yılların başından beri bekledikleri bu metrolarına kavuşturabilmek adına 2024 Kamu Yatırım Programına ara dönem projesi olarak alınması için İBB tekraren başvuruda bulunmuş olup; beşinci kez yapılan resmi başvuru süreci de tamamlanmak üzeredir.
Editör: Haber Merkezi