İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, CHP grubunu ziyareti, Sivas davası diyaloğuna ve CHP’lilerin tepkisine sahne oldu.

CHP grubunu ziyaret sırasında meclis üyesi Hüseyin Sağ, Uysal’a Sivas Madımak’ta insanları yakan saldırganları savunduğu için pişman olup olmadığını sordu. Başkan Mevlüt Uysal şu yanıtı verdi: Sivas Davasına girdiğimden pişman mıyım? Hayır, pişman değilim. Ancak Sivas olaylarıyla ilgili tespitim, o günkü tespitimle uyuşmuyor. Sivas olayları oradaki halkın birbirine yaptığı bir şey değil. Orada can verenlerde orada hapis yatanlar da… iki taraf da mağdur diye bakıyorum şu anda. Nasıl ki orada can verenleri birebir oraya yakma niyetiyle vatandaş gitmediyse… Bizzat avukatlığını yaptığım vatandaş hiç orada bulunmamasına rağmen idam cezasına çarptırıldı. Dolayısıyla bakışım o. Türkiye bu kadar olaylar çok yaşadı. İnşallah diyoruz ki şimdiden sonra biz bu tür olayları yaşamayız. O süreçte evet biz bir şekliyle masum olan muhafazakâr kesimin üzerine bir şey yıkılmaya çalışılıyor diye düşündük” dedi.

CHP’liler Mevlüt Uysal’a “Olayı basitleştiriyorsunuz” diye tepki gösterdi. Uysal tepki karşısında şunları dedi: “O süreçte baktığım doğru muymuş… Şu anda baktığım zaman doğru değil. O süreçte baktığım pencereden yaptığım mücadele doğru mu derseniz, evet doğru. Nasıl ki 12 Eylül öncesinde karşılıklı birbirine silah çeken 2 kardeş yaptığının doğru olduğuna inanıyordu.”