PolitikYol Özel

CHP’nin kalesi olarak gösterilen Çankaya Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen genç PM üyesi Hüseyin Can Güner, CHP’nin en genç belediye başkan adaylarından biri oldu. Güner, daha önce hakimlik ve savcılık mülakatlarında 'Alevi' olduğu gerekçesiyle iki kez elenen sembol bir isim. Diğer yandan parti içinde de geçmişte gençlik kolu başkanlığı, Çankaya ilçe yöneticiliği, milletvekili adaylığı gibi aktif görevlerde bulunması sebebiyle örgütten gelen bir isim olarak tanınıyor. Güner aynı zamanda CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e en yakın isimlerden olmasıyla biliniyor.

Çankaya Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Hüseyin Can Güner’in adaylığının ise önceki dönem gençlik kolu genel başkanları ve Ankara İl Başkanlığı'nın önerisiyle gündeme geldiği öğrenildi.

CHP'nin eski dört gençlik kolları başkanı ve mevcut gençlik kolu başkanı yaptıkları toplantılar ile profil tarif ederek, Hüseyin Can Güner'in adını parti yönetimine önerme kararı aldı. Kendi aralarında yaptıkları değerlendirmeyi partinin genel başkanı Özgür Özel’e ileten gençlik kolları eski ve mevcut yönetimi, Özel’e iletilen talepte, “Toplumun talep ettiği değişim sürecinin vücut bulması adına genç ve başarılı isimlerin belediye yönetimlerinde değerlendirilmesi önemli olacaktır. Bu sebeple üzerinde uzlaştığımız isimlerden Hüseyin Can Güner isminin partimizin uygun görmesi halinde adaylaşmasını, partimizin yeni ve genç kadrolar yetiştirmesi adına önemli görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Özel de gençlik örgütünden gelen bu talebi olumlu karşıladı ve istişareye sunulmasına karar verdi.

Özgür Özel’in ise öneriye sıcak bakarak tercihini Güner’den yana kullandığı belirtiliyor.

Editör: Anıl Can Tuncer