Hürriyet yazarı Mehmet Y. Yılmaz bugünkü yazısında Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne yönelik hükümetin tepkilerini ele aldı.

“Siyasetin tek alanı parlamento değil” başlıklı yazısında “Adalet E-5’te aranmaz”, “Hızlı trene binsin” gibi tepkileri ele alan Yılmaz, bunun demokrasiyi sadece seçimlere endeksleyen, güçler ayrımını, ifade özgürlüğünü ikinci plana iten bir bakış olduğunu ifade etti.

“Oysa gerçek demokrasilerde siyaset, sadece politikacıların işi değildir” diyen Yılmaz, hükümetlerin eylem ve işlemlerinden şu ya da bu şekilde etkilenenlerin de politikaya katılma ve söz söyleme hakları olduğunu yazdı ve ekledi: “Bunu kullanmanın etkin yollarından biri de toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak.”

Bu aynı zamanda ifade–düşünce özgürlüğü ile birlikte değerlendirilmesi gereken bir hak, onunla doğrudan ilişki içinde.

“Siyasetin sokağa çıkmasından rahatsızlık duyuyorsanız yapmanız gereken şey bunun nedenini anlamaya çalışmaktır” diyen Yılmaz bunun nedeninn ise çok açık olduğunu, Türkiye’de artık adalete güven kalmadığını ifade etti

Yılmaz şöyle devam etti:

“Mahkemelerin politik kaygılarla kararlar verdiklerine inanan çok geniş bir kesim var.

Son HSK seçimleri de gösterdi ki parlamentodan, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı için bir girişimde bulunmasını beklemek olanağı yok.

Bu durumda siyasetin geniş kitlelerin katılımıyla yapılmasından başka bir çare de kalmıyor zaten.”