27 yıldır Hürriyet’te çalışan, 9 yıldır Okur Temsilciliği görevini yürüten ve son dönemde köşesinde eleştirel fikirlere yer veren Faruk Bildirici’nin işine son verildi.

Bildirici’nin veda yazısının yarın (4 Mart) gazetede yayımlanacağı belirtildi.

SÖYLEŞİ | Faruk Bildirici ile “Günahlarımızda Yıkandık” ve Türkiye medyasının dönüşümü üzerine

Hürriyet’te hafta içinde de Washington Temsilcisi Cansu Çamlıbel ve Hürriyet Daily News Haber Müdürü Emre Kızılkaya istifa etmişti.

Faruk Bildirici kimdir?

1956’da Antep’te doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu.

Haziran 1980’de Cumhuriyet’te gazeteciliğe başladı. 12 yıl görev aldığı Cumhuriyet’te sıkıyönetim, eğitim, ANAP, parlamento ve Başbakanlık muhabirlikleri ile Haber Müdürlüğü yaptı.

1992’de Cumhuriyet’ten ayrılarak beş ay Sabah gazetesinin parlamento muhabiri oldu. Aynı yılın ekim ayında ise Hürriyet’e geçti.

Hürriyet’te çalıştığı 27 yılda Ankara Büro Şefliği, Ankara Temsilci Yardımcılığı, Okur Temsilciği gibi görevler yürüttü. Bir dönem araştırmacı yazarlık çalışmaları yaptı, “Anlatsam Roman Olur” başlığıyla gerçek yaşam öykülerine yer verdi, Hürriyet Pazar’da “Puzzle Portreler” başlıklı söyleşiler hazırladı.

Yaşam öyküleri aynı isimle Kanal D’de yayımlandı. Yanı sıra TV8’de “Çuvaldız” ve “Nerede Kalmıştı?”, Cine 5’te ise “Üç Artı Bir” programları yaptı.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda üç dönem “Araştırmacı Gazetecilik” dersleri verdi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde konuk olarak iki dönem “Parlamento Muhabirliği” dersine girdi. Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde de üç dönemdir “Medyanın Güncel Sorunları” dersi veriyor.

“Gizli Kulaklar Ülkesi” (Şubat 1998), “Maskeli Leydi: Tekmili Birden Tansu Çiller” (Temmuz 1998), “Üniforma Slogan Biber” (Şubat 1999), “Kuzum Bülent: Ecevit’e Aileden Mektuplar” (Şubat 2000), “Siluetini Sevdiğimin Türkiye’si” (Temmuz 2000), “Anıtkabir Racon Zambak” (Nisan 2001) , “Hanedanın Son Prensi: Mesut Yılmaz ve ANAP’lı Yıllar” (Aralık 2002), “Yemin Gecesi: Leyla Zana’nın Yaşamöyküsü” (Şubat 2008), “Serkis Bu Toprakları Sevmişti” (Ekim 2008), “Günahlarımızda Yıkandık” (Haziran 2018) kitaplarını yazdı.