Çalışanların en temel haklarından olan kıdem tazminatının fona devredilmesi yönündeki çalışmalar uzun bir süredir AKP hükümetinin gündeminde. Sendikaların ve çalışanların tepkileri nedeniyle adım atamayan hükümetten kıdem tazminatıyla ilgili açıklama geldi. 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “İşçi de işveren de ‘Mevcut halden memnunuz’ diyorlarsa, biz kendimiz için çıkarmıyoruz. Dolayısıyla bütün kesimler mevcudun devamından yanaysa alırız, bir kıyıya koyarız. Ama şu anda öyle bir gündemimiz yok”  dedi

“ÇALIŞMA RAFA KALKABİLİR”

Hürriyet’te yer alan habere göre: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı çalışmalarıyla ilgili itirazları olan işçi ve işveren sendikalarına, itirazların sürmesi durumunda çalışmaların rafa kalkabileceği mesajı verdi. Önceliklerinin ise kıdem tazminatındaki haksızlıkları gidermek olduğunu belirten Müezzinoğlu, kıdem tazminatında mutfak çalışmasını bir süre daha sürdüreceklerini söyledi.

Ekonomi muhabirleri ile iftar yemeğinde bir araya gelen Müezzinoğlu, kıdem tazminatı konusunun önümüzdeki günlerde de gündemleri olacağını belirtti. Müezzinoğlu, “Bu kadar mağduriyetin olduğu bir tabloya bizim duyarsız kalmamız veya ‘Ben şundan hiç geri adım atmam’ diye bakmamızı çok doğru bulmuyorum” dedi.

Müezzinoğlu, “O zaman işçiler de işverenler de ‘Mevcut halden memnunuz’ diyorlarsa, biz kendimiz için çıkarmıyoruz. Dolayısıyla bütün kesimler mevcudun devamından yanaysa alırız, bir kıyıya koyarız, tekrar bir ihtiyaç olduğunda birileri getirmek istiyorsa getirir. Ama şu anda öyle bir gündemimiz yok” ifadelerini kullandı.