Saray’daki Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, TBMM’de HDP ve AKP’liler arasında yaşanan kavgaya ilişkin “Bu görüntüler TBMM’ye yakışan görüntüler değil ama hiç kimse, ‘Bu görüntüler ortaya çıkar, biz geri adım attırırız’ diye düşünmesin” dedi. Kurtulmuş ayrıca, Ocak ayından bu yana 85 saldırının önlendiğini, bunların 49’unun canlı bomba ve bomba düzenekli araç eylemlerin oluşturduğunu açıkladı. 

Kurtulmuş’un Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yapıtığı açıklamalardan satırbaşları şöyle:  

49 canlı bomba saldırısı önlendi: Birimlerimiz büyük bir koordinasyon içine çalışıyor. Saldırıların failleri ve arkasındakilerin tespiti için çalışmalar sürüyor. Saldırılar ile ilgili bilgiler kesinleştikten sonra veriliyor. Terör saldırılarının milletimize zarar veremez noktaya gelebilmesi için gece gündüz çalışıyoruz. Ocak ayından bu yana 85 önemli olay önlendi. Bunların 49’u canlı bomba ve bomba düzenekli araç eylemleri. 

Dokunulmazlıkta geri dönüş yok: Bu görüntüler, TBMM’ye, milletin meclisine yakışan görüntüler değildir. Ama hiç kimse de şunu zannetmesin, bu görüntüler ortaya çıkar ve biz böylece hükümete geri adım attırırız, bu dokunulmazlıklar konusunu rafa kaldırırlar diye düşünmesin. Az önce görüntüleri izledim, Meclis siyasetin merkezidir. Kimsenin Meclis’i bu kötü görüntülere mahkum etmeye hakkı yoktur. Meclis karşılıklı fikirlerin tartışıldığı bir yerse mahşeri vicdanın da dile geldiği bir yerdir. Birileri orada gürültü çıkarıp kaba kuvvet yapacağız, biz de dokunulmazlık dosyalarını rafa kaldıracağız. Kim ne yaparsa yapsın, dokunulmazlık dosyaları milletin istediği istikamette Meclis’e gelecektir. 

Kilis’deki saldırılar: Konu hassasiyetle takip ediliyor. Önlemler gözden geçiriliyor. Özellikle önden gözetleme için bir takım adımlar atılıyor. Kilis’te mesela çok detay bir çalışma, beş kişilik bir heyet geçen pazartesiden itibaren yer aldı. Kamu diplomasisi olarak neler yapılabileceği, endişelerin nasıl giderileceği, yerel ve uluslararası medya kuruluşlarıyla ne gibi adımlar atılabileceğini konuştular. 

Vize serbestisi: Bu hükümet seçim vaatlerinin yüzde 100’ünü, reform vaatlerinin de yüzde 80’ini gerçekleştirdi. Parlamentoyu mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde çalıştırmak için samimi bir gayret sarf ediyoruz. Bunun, Avrupa’daki samimi siyasetçiler tarafından da görüleceğini düşünüyorum. Türkiye’ye karşı soğuk ilişkiler içerisinde olan, Türkiye’ye “Ağzıyla kuş tutsa yaranamaz” gözüyle bakan siyasetçiler de olabilir. Onların taleplerine, mazeret bulma gayretlerine cevap yetiştiremeyiz, böyle bir sorumluluğumuz da yok. Gerekli yönetmelik düzenlemelerini süratle gerçekleştiriyoruz. Bu çabalarımızın karşısında hiç kimsenin mazeret göstermemesini umuyoruz.