Pazar, Nisan 21, 2024

Hrant Dink’in katili Ogün Samas: Erhan Tuncel ve Yasin Hayal, ‘Emniyet ve devlet arkamızda’ diyordu

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili Ogün Samas, bugün görülen duruşmada ifade verdi.

Dink, 19 Ocak 2007’de Agos binası önünde Ogün Samast tarafından vurularak öldürülmüştü.

17 yaşındaki Samast ertesi gün Samsun Otogarı’nda yakalanmıştı. 24 Ocak 2007’de tutuklanan Samast, çocuk mahkemesinde yargılandı ve cezası düşürüldü.

Temmuz 2011’de çıkan kararda ‘tasarlayarak adam öldürmek’ ve ‘ruhsatsız silah bulundurmak’ suçlarından 22 yıl 10 hapis cezası aldı.

2019’da ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla açılan dosyası, 2020 yılında diğer kamu görevlilerinin de yargılandığı ana davayla birleşti.

2020’de aralarında Samast’ın da bulunduğu dokuz kişi hakkında örgüt üyeliğinden ceza verildi ancak Yargıtay zaman aşımı sebebiyle cezanın düşmesine karar verdi.

Böylelikle Ogün Samast, sadece Hrant Dink cinayetinden ceza aldı. Kasım 2023’te de Bolu F Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.

Samast hakkında, geçen yıl tahliye edildikten sonra ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçundan dava açılmıştı.

Bu dosyanın İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 11 sanıklı davayla birleştirilmesine karar verilmişti. Duruşma 6 Aralık’ta başlamış, ancak Samast ifade vermemişti.

Samast’ın savunması

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuzlar sanık Ogün Samast ve Ersin Yolcu, Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek’in de aralarında bulunduğu bazı tutuklu sanıklar da tutuklu bulundukları cezaevlerinden duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Agos’un haberine göre Ogün Samast savunmasında şunları söyledi:

“Örgüt adına suç işlemek suçlamasıyla düzenlenen iddianameye dair söyleyecek hiçbir şeyim yok. Ben bu suçlamayla ilgili yedi-sekiz sene önce savunma yapmıştım.

Olaydan önce 2006 yılında Erhan Tuncel’in evinde toplandık. Erhan Tuncel ile Yasin Hayal arasında mutfakta bir konuşma geçti. Ben o sırada salondaydım. Erhan’ın, Yasin’e, ‘Ramazan ve Ali Fuat müdür arkamızda rahat ol’ gibi şeyler söylediğini duymuştum. İkisi arasında duyduğum konuşma bundan ibaret. Erhan’ın evine toplam iki üç kez gitmişimdir. Sohbet etmeye gidiyordum Erhan’ın evine. Yasin, ‘Bu işten vazgeçersen senin de başın belaya girer’ diye beni tehdit ediyordu. Yasin’den korkuyordum. Yasin sıradan vatandaş değil McDonalds’ı bombalamıştı başka eylemleri vardı. Yasin yüzünden istemediğim olaylara dahil oldum.

Ben korkuyordum 16 yaşındaydım. Erhan ve Yasin, ‘Sırtın sağlam, rahat ol, başına bir iş gelmeyecek, emniyet arkamızda, devlet arkamızda istediğinizi yapın, geniş takılın’ diye konuşmalar yapıyordu.

Olay yerinde beni takip edenler vardı. Fotoğraflarını da gösterdiler bana sonra. Yasin’i aradım. ‘Korkma onlar bizden sen devam et’ dedi.”

Mahkeme başkanı, Samast’a, “Olaydan sonra poliste, jandarmada bir ayrıcalık bir destek gördün mü?” sorusun yöneltti. Samast da “Samsun’da o konuşmalar olmuştu, ‘Rahat ol koçum, aslansın, sana kimse bir şey yapamaz’ gibi söylemlerde bulunmuşlardı. Samsun Emniyet’teki görüntü ve ifade kayıtlarında da var bunlar” dedi.

Samast, Ramazan Akyürek’in avukatının sorusu üzerine, “Ramazan bey ve Ali Fuat’ı tanımıyorum. Onlardan talimat almadım. İsimlerini Erhan ve Yasin’den duydum” dedi.

Samast, “Yasin ve Erhan sık sık konuşuyordu. Yasin’in konuşma ve hareketleri her görüşmeden sonra sık sık değişiyordu. Eski ifadelerim doğrudur ama şimdi hatırlamıyorum” diye konuştu.

Ogün Samast’ın ifadesi sona erdikten sonra Erhan Tuncel “Söylediklerinde çelişkiler var” dedi.

Ali Fuat Yılmazer’in avukatı ise şunları dedi: “Erhan Tuncel ve Ogün Samast’a gelmeden önce, İstanbul ve Trabzon’daki görevliler zaten gerekenleri yapmamışlar. Gerekli önlemler alınmadığı için bu cinayet işlenebildi. O yıllarda ortada bir kumpas değil gerçekten de bir eylem planı vardı. Hrant Dink’in öldürülmesiyle Ergenekon örgütü bizce amacına ulaşmıştır. Maksat gerçeğe ulaşmaksa bu yönlerine bakmak lazım. Bu davada henüz gerçeklere ulaşılmadı.”

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyanın, mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilmesine ve sanık Samast hakkında uygulanan yurt dışı çıkış yasağı yönündeki adli kontrol tedbirinin devamına karar verdi.

Tanık Ali Fuat Akdağ hakkında zorla getirme emri düzenlenmesini kararlaştıran heyet, sanıklar Tuncel ve Hayal’in avukatlarının olay yerinde keşif yapma talebini ise reddetti.

Duruşma 29 Mayıs’a ertelendi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER