Agos’un haberine göre, davanın üçüncü duruşmasında Trabzon İstihbarat’ta görevli memur Muhittin Zenit’in savunması dinlendi ve sorgusu alındı; ardından da Trabzon İstihbarat Şube Amiri Ercan Demir’in savunmasına geçildi.

Trabzon İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Ercan Demir’in tahliye talebi kabul edildi. Dink cinayeti davasında ara kararı veren mahkeme tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek’in tahliye taleplerini reddetti.

Tutuksuz sanıklar Muhittin Zenit, Özkan Mumcu ve Muhittin Zenit’in adli kontrol kararının devam etmesine karar verildi.

Savcılık ayrıca eski EGM İstihbarat Dairesi Teknik şube müdürü Yunus Yazar, eski EGM İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı Coşgun Çakar ve Ahmet İskender hakkındaki yakalama kararlarının devamını talep etti.

Mahkeme ara kararında ayrıca Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne yazı yazılarak Altay’a yapılan dijital sunumların bir kopyalarının, 2004 yılından 19 Ocak 2007’ye kadar misyonerlik ve azınlıklara yönelik olarak hazırlanan ve illere gönderilen yazıların Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’ndan mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

YILMAZER-CERRAH ARASINDA ‘FOTOĞRAF’ POLEMİĞİ

Tahliye kararları alınırken, Ali Fuat Yılmazer ve Celalettin Cerrah arasında tartışma yaşandı. Yılmazer, Nedim Şener’in Dink cinayetiyle ilgili kitabından bazı bölümler okuyarak, cinayetten sonra Ogün Samast’ın fotoğrafının basına dağıtılmasını istediğini; İstanbul’un direndiğini söyleyerek Muammer Güler ve Celalettin Cerrah’ın adını verdi. Bunun üzerine mahkemede gerginlik yaşandı. Söz alan Cerrah “yalan söylüyor, fotoğrafın dağıtılmasını bizzat ben istedim” dedi. Cerrah’ın avukatı, İstanbul’da yapılan değerlendirme toplantısında bulunan dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Dava 8-9-11-12 Ağustos tarihlerine ertelendi. Bir sonraki duruşma dönemin Trabzon İstihbarat büro amiri Ercan Demir’in savunmasıyla devam edecek.

PolitikYol