POLITICO’nun aktardığı haberine göre Hollanda’da koalisyon müzakereleri kilit isim Pieter Omtzigt'in şok çıkışı ile baltalanarak aşırı sağcı lideri zor durumda bıraktı.

ü

Yeni Sosyal Sözleşme (NSC) partisinin lideri Pieter Omtzigt'in görüşmeleri terk etmesinin ardından Salı gecesi bir sonraki Hollanda hükümetini kurma müzakereleri çöktü.

ü

Hollanda kamu yayın kuruluşu NOS'un haberine göre Omtzigt, hükümetin mali durumunun nasıl ele alınacağı konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle görüşmelerden ayrıldığını, ancak partisinin hükümet dışında kalarak bir azınlık kabinesini destekleyebileceğini söyledi.

ü

Aşırı sağcı lider Geert Wilders durumu "hayal kırıklığı" olarak nitelendirdi. "Pieter Omtzigt, biz bugüne kadar hala görüşmelerdeyken havlu atıyor. Bunu hiç anlamıyorum."

ü

Omtzigt'in desteği, Wilders'in aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) de dahil olmak üzere dört partiden oluşan merkez sağ çoğunluk hükümetine destek sağlanmasında kilit rol oynamıştı.

ü

Göç ve İslam konusundaki sert görüşleri nedeniyle daha önce Hollanda'da siyaseten zehirli olarak görülen Wilders'in partisi, Kasım ayındaki Hollanda seçimlerinde en fazla sandalyeyi kazanmıştı.

ü

Görevden ayrılan Başbakan Mark Rutte'nin merkez sağ Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi'nin (VVD) lideri Dilan Yeşilgöz, Omtzigt'in ayrılık haberine "çok şaşırdığını" söyledi.

ü

"Bugün de dahil olmak üzere yapıcı görüşmelerin ortasındaydık. Umarım yakında oturup tam olarak neler olup bittiğini öğrenebiliriz," dedi Yeşilgöz X'te.

ü

Sağ popülist Çiftçi-Vatandaş Hareketi (BBB) lideri Caroline van der Plas, Omtzigt'in görüşmelerden ayrılmasının "şaşırtıcı" olduğunu söyledi.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Politik Yol’un editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Editör: Selin Gücüm