Hollanda Parlamentosu, "dost ülkelerin liderlerine hakareti suç sayan" yasayı iptal edecek. İptalin gerekçesi olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Alman komedyen John Böhmermann hakkında şikayetçi olması gösterildi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre Hollanda’daki siyasi partiler, kendi ülkelerinde de benzer bir durumun yaşanmaması için yasa değişikliğinin şart olduğu görüşünde 

"Dost ülkelerin liderlerine hakaretin cezalandırılmasına" ilişkin yasanın iptali için iktidar ortağı Liberal Sağ Parti (VVD) tarafından hazırlanan öneri, meclis başkanlığına sunuldu. VVD Milletvekili Joost Taverne’in önerisine meclisin büyük çoğunluğu destek veriyor.

Taverne, Erdoğan’ın Alman komedyen hakkında açtığı davayı eleştirerek, böylesi bir durumun Hollanda’da yaşanmaması için yasanın iptalini istediklerini belirtti ve "Yurtdışındaki liderler, uzun kollarıyla bizim mahkemelerimizi kullanarak, temel Batı değerlerimizi baltalayamazlar" dedi.

Belçika’da çoğunluğa sahip olan Yeni Flaman İttifakı (N – VA) lideri Bart de Wever de, Alman komedyen Böhmermann’a sahip çıkılması çağrısında bulundu. De Wever, Almanya’da Erdoğan için bir komedyene dava açılmasını, "çok acı bir olay" olarak değerlendirdi. 

"DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ AYAKLAR ALTINA ALAN DESPOT"

Erdoğan için, "ülkesinde düşünce özgürlüğünüzü ayaklar altına alan bir despot" ifadesini kullanan Belçikalı lider, "Biz şimdi onun uyguladığı kötü politikalar yüzünden Avrupa’nın temel değerlerini feda mı edeceğiz?" görüşünü dile getirdi.

Almanlar’a, sevimisiz de olsa Böhmermann’ın yazısını sosyal medyada paylaşma çağrısı yapan de Wever, her Alman’ın kendisini ihbar etmesini istedi. "Madem liderler değerlerimizi koruyamıyor, o zaman halk korusun" dedi.