Washington Post’ta bir yazı kaleme alan Lehigh Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Henri Barkey ise, üzerinden bir yıl geçmesine karşın darbe girişiminin gizemini koruduğunu yazdı.

Yazısına Shakespeare’in ünlü eseri Hamlet’teki “Çürümüş bir şeyler var Danimarka Krallığı’nda” sözleriyle başlayan Barkey, “Aynı şey darbe girişiminin birinci yılında Türkiye için de söylenebilir” dedi.

Barkeyayrıca, darbe girişiminin en iyimser tanımla amatörce olduğunu, çabuk söndüğünü ancak arada 290 kişinin öldüğünü kaydetti.

Yaşananları belirsiz, kafa karıştırıcı ve çelişkili gördüğünü ve şimdiye kadar açıklanan bilgilerin tutarsız ve zor inanılır olduğunu vurgulayan Barkey şöyle devam etti:

“Öncelikle o gece sokaklarda dokuz binden az asker vardı, çoğunun neler olduğundan haberi yoktu. Ancak yine de hükümet neredeyse derhal Türk Ordusu’nun komuta kademesinin yüzde 46’sını temsil eden 149 general ve amirali ordudan attı. Çok sayıda albay ve binbaşı da tasfiye edildi…Türk Ordusu nasıl darbe yapılacağını biliyor. Geriye dönüp bakacakları dört başarılı ve iki de başarısız darbe örneği var. Ancak bu kez, geleneksel sabahın erken saatleri yerine, İstanbul gibi canlı bir kentte, cuma akşam saatlerini seçtiler. Askerler Boğaziçi Köprüsünü kapattı ama anlaşılmaz şekilde sadece bir taraftan. Hükümet makamını işgal etmek ya da başbakan ve diğer üst düzey yetkilileri yakalamakla uğraşmadılar bile. Askerler mesajlarını yaymak için çok az izlenen devlet televizyonunun seçti. Genel olarak orduya emir, çok az güvenilirliği olan alt düzey bir general tarafından imzalandı”.

Darbe girişiminde kendi deyimiyle anormal bulduğu diğer noktaları da anlatan Barkey “Bütün bunları Gülencilerin darbeye karışmadığını söylemek için yazmadım. Bazı Gülenciler askeri üslerin içinde ve yakınlarında görüldü. Eğer karışmışlarsa, Gülen’in kendisinin bunun bildiği de büyük ihtimal. Ancak yine de tüm operasyondaki sakillik ve darbeyi önleyebilecek olanların verdiği ilk uyuşuk tepkiye bakılırsa, bunun en başından beri bir tuzak olduğu ihtimali ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Barkey makalesini, “Basitçe ifade etmek gerekirse, ortaya çıkan Erdoğan’ın muhaliflerinden kurtulmasını sağlayan bir karşı darbe oldu. Bu süreçte, orduyu savaşma kabiliyetini aşındırdı, onbinlerce masumu, bazı en iyi ve en parlak beyinleri hapse attı ve düşmanlarıyla karşıtlarının vatan haini olduğu paranoyak bir siyaset tarzını kurumsallaştırdı. Bu, sonunda Türkiye’ye iyi gelmeyecek” sözleriyle noktaladı.