Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin üçüncü gününde açıklama yapan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, “Her darlığın sonu aydınlıktır” dedi ve ekledi: “Faşizmi durdurarak bu ülke ferahlığa kavuşturulabilir.”

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda başlattığı “Vicdan ve Adalet Nöbeti” eylemi 3’üncü gününde devam ediyor. HDP Sözcüsü ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir nöbet eyleminin devam ettiği parkta basın açıklaması yaptı.

Açıklama öncesi, nöbet eyleminde olan milletvekillerini ziyaret etmek isteyen Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları polislerce parka alınmadı. Bunun üzerine HDP’li vekiller tarafından kapıda karşılanan Hatimoğulları, Adalet ve Vicdan Nöbeti’ndeki tüm vekillerle tokalaştı. Yaşanan duruma Baydemir ve beraberindeki vekiller tepki gösterdi. Kapıda bir süre bekletilen Hatimoğulları, açıklamanın ardından nöbet eyleminin devam ettiği parka girmesine izin verdi.

TUTUKLU GAZETECİLER

Baydemir yaptığı konuşmada, İstanbul’dan Hakkâri’ye, Şengal’den Hewler’e, Süleymaniye’den Mahabad’a kadar bedenini insanlık ve özgürlük için insanlık direnişi yapan herkesi “Vicdan ve Adalet Nöbeti” adına selamladığını söyledi. Tutuklu gazetecilerin durumuna dikkat çeken Baydemir, “Islığından korkulan Musa Anter’den bayrağını devralan İnan Kızılkaya ve Gurbetellilere binlerce kez selam olsun. Bayrağı Metin Göktepe’den alan Ahmet Şıklara selam olsun. O hakikatin savunucusu olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Hakikati yargılamaya kalkanlar tarafından yargılanacağını bir kez daha ortaya koydu. Ahmet Şık şahsında cezaevindeki bütün gazetecilere selam olsun. Çarçella Meydanı’nda özgürlükten vazgeçmediği için halkının tüm dünya halklarının eşitçe, kardeşçe yaşam sürdürmesi için mücadele eden katledilen Qazi Muhammed’e, Tahir Elçi’ye ve barış bayrağını elinde tutan herkese selam olsun” dedi.

‘ADALETTEN KORKUYORLAR’

HDP’nin hukuktan, adalet ve insan haklarından sorumlu eş genel başkan yardımcısı Aysel Tuğluk’un cezaevinde olduğuna dikkat çeken Baydemir, “Türkiye’nin özeti budur. İnsan haklarından, adaletten özgürlükten, eşitlikten korkuyorlar” dedi. Çözüm sürecinin ardından yaklaşık 2 yıldır yeniden güvenlikçi politikalara geri dönüldüğünü ifade eden Baydemir, “2 yıllık zaman dilimi içerisinde yitirdiğimiz bütün canların acılarını yürekten paylaştığımızı ifade ediyorum. Bu sıcakta vicdan ve adalet nöbeti tutuyorsak tek bir insanımız toprağa düşmesin diyedir. Bütün sorunlar müzakere demokratik siyaset yolu ile çözüme kavuşabilir. Onlar tek başına iktidar olduklarında bu ülkenin evlatlarını ölüme gönderdiler. Bodrumlarda diri diri yakarak katlettiler. Her fırsatta yalan söylüyorlar” diye konuştu.

‘FAŞİZME BİAT ETMİYORUZ’

SYKP Eş Genel başkanı Hatimoğulları’nın içeri alınmamasına tepki gösteren Baydemir, şöyle devam etti:

“Şu anda görmüş olduğunuz bu tecrit sadece bizlere uygulanan tecrit değildir. SYKP Eş Genel Başkanı Hatimoğullları ve beraberindeki heyet içeriye alınmadı. Burada mesaj verecekti. Konuşanlardan neden korkuluyor. Çünkü faşizm biat istiyor. Faşizme biat etmiyoruz. Eğer demokrasiyi, insan haklarını, özgürlüğü talep etmek, eşitliği ısrarla savunmak suçsa bunun savunmaya devam edeceğiz. Bundan dolayı bugün buradayız ve vicdan ve adalet nöbeti tutuyoruz.”

‘TEKÇİLİĞİ VE ZULMÜ DAYATIYORLAR’

HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuba Hezer’in vekilliklerinin düşürülmesi ile ilgili Meclis’te oylama yapılacağını hatırlatan Baydemir, bir darbe kliğinin 20 Ocak 2016’da Cizre’de Sarıyıldız’a suikast düzenleme girişiminde bulunduğuna dikkat çekti. Baydemir, “O gün amacına ulaşamayan cunta kliği bugün parlamentoda siyasi kliği eliyle vekilliğini düşüyorlar. Bunun Kürt sorununa bakış açısının tezahürüdür. Bizler bu parlamento Kürt’ün de Türk’ün de Ermeni’nin de ortak çatısı olsun diye mücadele ettik. Onlar tekçiliği dayatıyorlar, zulmü dayatıyorlar” dedi.

‘FAŞİZMİ DURDURARAK BU ÜLKE FERAHLIĞA KAVUŞABİLİR’

“Her darlığın sonu aydınlıktır” diyen Baydemir, zorluk varsa içerisinde ferahlık da olduğunu dile getirdi. Zorluğun içerisinde ferahlığı yaratmanın koşullarının herkesin elinde olduğunu vurgulayan Baydemir, bunun da cesaret ve kararlılıkla gerçekleştirilebileceğinin altını çizdi. “Dün burada çıkan vicdani çağrıya Diyarbakır halkı yanıt verdi. Halk; tecridi, vekilleri ile buluşmalarının engellenmesini balkonlarından yırttılar” diyen Baydemir, destek olan yurttaşlara teşekkür etti.

Baydemir son olarak, “Yarın mazlumun yüzüne bakıldığında mahcubiyet duymamak için faşizme dur demenin zamanı gelmiştir. Faşizm rica ile minnetle durdurulamaz. Faşizmi durdurarak bu ülke ferahlığa kavuşturulabilir. Bütün halkları, özgürlük, adalet ve eşitlik talebinde buluşmaya davet ediyorum” çağrısında bulundu.

Açıklamanın ardından nöbet eylemindeki HDP milletvekilleri polisin ablukaya aldığı parkta volta attı.