Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili ve parti sözcüsü Osman Baydemir, Diyarbakır’da gözaltına alındı. 

SERBEST BIRAKILDI

Osman Baydemir, savcılıktaki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

YAKALAMA KARARI ÇIKARILMIŞTI 

Osman BaydemirTahir Elçi anması için gittiği Diyarbakır Adliyesi önünde gözaltına alınan Baydemir hakkında daha önce ‘polise hakaret’ suçlamasıyla açılan davaya katılmadığı gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılmıştı. Dava Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü.

3 YIL 6 AYA KADAR HAPİS İSTENİYOR

HDP Şanlıurfa Milletvekili Baydemir’in  “kamu çalışanına karşı görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla ceza artırımına giderek 1 yıl 9 aydan, 3 yıl 6 aya kadar hapis cezasına mahkumiyeti isteniyor.

11 MİLLETVEKİLİ TUTUKLU

Daha önce HDP’li vekillere çok sayıda operasyon yapılmış, vekiller göz altına alınarak tutuklanmışlardı. Şu an Tutuklu bulunun vekillerin isimleri şöyle:

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, milletvekilliği düşürülen partinin eski eş genel başkanı Figen Yüksekdağ,  eski Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Grup Başkanvekili İdris Baluken, Hakkari milletvekilleri Abdullah Zeydan ve Selma Irmak, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, Muş Milletvekili Burcu Çelik, Şırnak Milletvekili Ferhat Encü ve HDP Siirt Milletvekili Besime Konca