HDP’li Önlü’den Fuat Oktay’a “atık su tesisi” projesi hakkında soru önergesi

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Yeni Mahalle’de asırlık dut ağaçlarının bulunduğu ve yerleşim yerine çok yakın bölgeye “paket atık su arıtma tesisi” projesi nedeniyle soru önergesi verdi.

HDP Dersim Milletvekiki Önlü’nün açıklaması şu şekilde:

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Yeni Mahalle’de asırlık dut ağaçlarının (250 Yıllık olduğu tahmin edilmektedir) bulunduğu ve yerleşim yerine çok yakın bölgeye “paket atık su arıtma tesisi” projesi nedeniyle Mazgirt Belediyesine ait iş makinelerinin girdiği ve bölgede izinsiz kazı çalışmaları yapıldığı bilgisi tarafıma iletilmiştir. Atık su arıtma tesislerinin çevreye olan etkileri de göz önüne alındığında projenin bölge halkının temel yaşam hakkını ihlal ettiği görülmektedir.

Ayrıca Dersim Barosu’nun geçtiğimiz günlerde bölgenin korunması için Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvuruda bulunduğu ve konunun mahkemeye taşındığı bilinmektedir. Yine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verilerinde bölgenin, “Dut bahçesi” olarak tarihi bir bölge olduğu kayıt altına alınmıştır.

Alican Önlü’nün Fuat Oktay’a yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şu şekilde:

1-Mazgirt Belediyesinin “paket atık su arıtma tesisini” asırlık dut ağaçlarının ve köylerin yakınlarına yapacağı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu durum bölge halkının temel yaşam hakkının ihlali değil midir?

2- Mazgirt Belediyesine ait “paket atık su artıma tesisi” için hangi alan belirlenmiştir? Tesisin ihalesi ne zaman yapılmıştır? Bu ihalenin şartları nelerdir?

3- Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerinde “dut bahçesi” olarak geçen tarihi bölgeye arıtma tesisi yapılacağı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu projenin ÇED raporu hazırlanmış mıdır?

4- Tarihi öneme sahip bu bölgenin arıtma tesisi olarak kullanılmasın yaratacağı zararlar hesaplanmış mıdır?

5- Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Yeni Mahallesinde bulunan 250 yıllık dut ağaçlarının tescillenerek “Kültür Varlıklarından” sayılması noktasında bir çalışmanız var mıdır?

6- Bölge halkının karşı durduğu projenin ısrarla yapılmak istenmesinin gerekçesi nedir Arıtma tesisi için daha uygun bir alan neden seçilmemektedir?

7- Gerekli izinler alınmadan yapılan kazılar nedeniyle ne kadarlık bir alan tahrip edilmiştir. İzinsiz çalışma yapan ve bu çalışmalara izin verenler hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?

- Reklam -

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
37,295TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

KÖŞE YAZARLARI

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER

PolitiYol Telegram'da