Çarşamba, Aralık 7, 2022

HDP’li Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasına İstanbul’da protestolar

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) üyesi bir grup, dün akşam saatlerinde gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkanı Fırat Anlı’nın serbest bırakılması için Galatasaray Meydanı, Bakırköy Meydanı ve Kadıköy’de eş zamanlı eylemler yaptı.

GALATASARAY MEYDANI’NDAKİ EYLEM

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen HDP üyesi bir grup, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkanı Fırat Anlı’nın serbest bırakılması için basın açıklaması yaptı. Polis basın açıklaması için geniş güvenlik önlemi aldı. İki TOMA olası olaylar için hazır bekledi. Saat 11.00’de toplanan eylemciler "Belediyeler Halkındır. Halkın İradesi Teslim Alınamaz" yazılı pankart açarak oturma eylemi yapmak istedi. Polis grup yetkililerini ‘oturma eylemi yapmaması ve basın açıklaması yapıp dağılmaları’ için uyardı. Grubun oturmaya devam etmesi üzerine polis, ses aracından ‘Basın açıklaması yapıp lütfen dağılın. Oturma eylemine izin verilmeyecektir’ anonsu üzerine grup üyeleri kalkarak basın açıklaması yaptı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Gülten Biteri, "Dün akşam saatlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkanı Fırat Anlı’nın gözaltına alınması hukuksuz bir uygulamadır. Bu hukuksuz gözaltı insan haklarına , demokratik hukuk ilkelerine ve Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslar arası demokratik sözleşmelere aykırıdır. Bu nedenle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkanı Fırat Anlı serbest bırakılmalıdır" dedi.

BAKIRKÖY’DEKİ EYLEM

Bakırköy Meydanı’ndaki yapılan oturma eylemine HDP Milletvekili Garo Paylan da destek verdi. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylemde bir konuşma yapan Paylan şunları söyledi; "Dün barışın sesi Gülten Kışanak ve Fırat Anlı gözaltına alındı. Tek istedikleri şey barıştı. Bunun mücadelesini verdiler. Dağda bayırda değil. Diyarbakır’da. Gelin konuşarak anlaşarak her sorunumuzu çözelim diyen barışın sesi gözaltına alındı. Çünkü bu sesi istemiyorlar. Tek istedikleri şey savaş diyenlerle karşı karşıya kalmak. Ama biz inadına barış demeye devam edeceğiz arkadaşlar. İnadına adalet, inadına özgürlük diyeceğiz. Burada 150-200 kişiyiz. Yarın bu binler olacak. Herkesin boynunun borcudur. İşe güce gitmek yok. Aş elbette önemli. Ama önce özgür olacağız. Binlerce insanla Fırat Anlı ve Gülten Kışanak’ı oradan alacağız. Almazsak şunu bilin. Binlerce yoldaşımız şu anda mahpusta. Bugün Gülten Kışanak’a dokunan yarın milletvekillerine dokunaca. Öbür gün diğer siyasetçilerimize dokunacak. Buna bir yerde dur diyeceğiz."

KADIKÖY’DEKİ EYLEM

Kadıköy Meydanı’nda da HDP’li yaklaşık 100 kişi Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek için saat 11.00’da toplandı. Grup burada sık sık "Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz", "Gülten Kışanak onurumuzdur", "Yılgınlık yok direniş var" şeklinde slogan attı. Bu sırada polis eylemcilerin çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Yapılan basın açıklamasının ardından da kalabalık olaysız dağıldı.

DHA

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
52,174TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER