HDP Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım, TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısında AKP’nin son dönem söyleminde artan Atatürk çıkışı hakkında da konuştu. 

Basının “İsmail Kahraman AKP’nin yeniden Meclis Başkanı adayı oldu. Kendisinin Atatürkçülük ile ilgili açıklamaları var. Son dönemde AKP söyleminde de bir “Atatürkçülük” yoğunluğu var. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Yıldırım, İsmail Kahraman’ın adaylığının bu durumla bir çelişki olduğu belirtildi.

Yıldırım’ın sözleri şöyle:

“Kahraman’ın adaylığı ülkeye değil AKP’ye hayırlı olsun. Demek ki AKP’ye yakışan o. Bu parti 15 yıl boyunca iktidardayken dile getirmedikleri Atatürk hassasiyetinin bu kadar yoğunlaşması manidar. Bir seçim arefesinde ilk defa Atatürk’ü bu kadar sahiplenmeleri, Mustafa Kemal’i, “Atatürk” yapmaları manidar. Bu iktidar uhrevi ve manevi olan her şeyi kendi iktidarı için kullanmıştı. Mevcut meclis başkanının son bir yılda Atatürk ve laiklik için söylediği sözler ve bu sözlere gelen bütün tepkiye rağmen sözlerini geri almayan bu kişinin tekrar aday gösterilmesi çelişkidir. Bu çelişkiye bu halkın sözü vardır diye düşünüyorum.”