HDP’nin 3. olağanüstü kongresi yapıldı, Serpil Kemalbay ve Selahattin Demirtaş eş genel başkanlık görevlerine getirildi . Figen Yüksekdağ gönderdiği mesajda, “Yürek ferahlığı ile eşbaşkanlığı devrediyorum” dedi. Demirtaş ise mesajında yeni bir ‘barış ve demokrasi planı’ hazırlanması çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi, 3. Olağanüstü Kongresi’ni yaptı. HDP Eş başkanı Figen Yüksekdağ’ın parti üyeliğinin düşürülmesinin ardından zorunlu yapılan kongrede Yüksekdağ yerine yeni eş başkan seçildi. 284 delegenin katıldığı kongrede HDP eş başkanlıklarına Serpil Kemalbay ve Selahattin Demirtaş getirildi.

HDP Kadın Meclisi’nin kararına göre yeni eş başkan adayı MYK üyesi ve Çalışma Yaşamı ve Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay olmuştu.

SERPİL KEMALBAY KİMDİR?

Ardahan doğumlu olan Serpil Kemalbay, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Kemalbay, Sosyalist Dayanışma Platformu içinde yer aldı. 1997 yılında Dayanışma Evlerinin kurucuları arasında yer alan Kemalbay, 2007’de güvencesiz işçilerin örgütlenmesi ve hakları için çalışan BATİS’in (Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası) İstanbul’da ve Trakya’da çalıştı. Sendikalarda iş güvenliği ve işçi sağlığı üzerine, özellikle kadın işçilerin hakları konusunda danışmanlık yapan Kemalbay, 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’nin İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı oldu.

HDP 3. OLAĞANÜSTÜ KONGRESİ: SOMUT BİR “DEMOKRASİ VE BARIŞ MÜCADELESİ PLANI” HAZIRLANMASI GEREKİYOR