HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, seçimler ve gündemdeki konulara dair parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Oluç, konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kürdistan Kuzey Irak’ta, çok seviyorlarsa oraya gitsinler’ açıklamasına yanıt vererek, “Biz bavullarımızı topladık, biletlerimizi aldık. Birkaç gün içinde yola çıkıyoruz hep beraber Irak’a doğru, seçmenlerimizle birlikte” dedi.

Artıgerçek’in haberine göre Oluç, “Bir ülkenin cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı sıfatı ile dolaşan bir kişi, 6 milyon oy almış bir partiye, aileleriyle birlikte 20 milyondan fazla insana, ‘defolun gidin’ diyor” diye konuştu.

Oluç’un konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Biz bavullarımızı topladık, biletlerimizi aldık. Birkaç gün içinde yola çıkıyoruz hep beraber Irak’a doğru, seçmenlerimizle birlikte. Çünkü anladık ki AKP ve MHP ittifakının Diyarbakır, Van, Mardin, Hakkari, Siirt, Şırnak’ı kayyum atadıkları belediyeleri almalarının tek yolu bizim bütün seçmenlerimizle beraber Irak’a gitmemizmiş. Bu haberi vererek başlamış olalım.

“AYRIMCI, ÖTEKİLEŞTİRİCİ  BİR DİL VAR”

Gülüyoruz ama durum ağlanacak bir durum. Bu ülkenin cumhurbaşkanı sıfatıyla meydanlarda dolaşan bir kişi 6 milyon oy almış bir siyasi partiyi aileleriyle beraber 20 milyondan fazla insana ‘defolun gidin’ dedi. Sadece bir siyasi partinin genel başkanı değil, bir ülkenin cumhurbaşkanı. Babasının evinden kovar gibi kovamaz. Bu asla kabul edilebilir bir şey değildir. Bunu hiçbir insan, hiçbir seçmenimiz asla kabul etmeyecektir. Bu tarihe yazıldığı gibi insanların da hafızalarına kazınmıştır artık. ‘Defolun gidin’ diyen cumhurbaşkanını tutumunu kabullenmiyoruz, boyun eğmiyoruz, onun karşısında diz çökmüyoruz. Ayrımcı, ötekileştirici bir dil vardır. Nefret söylemi vardır. Toplumu açıkça bölmektedir. Bir bölücülükten söz edeceksek cumhurbaşkanı bu dil ile toplumu bölmektedir. Özellikle bu konuşmayı Karadeniz’de yaparak Karadenizli yurttaşlarla Kürt yurttaşları karşı karşıya getirmeyi hedeflemektedir.

“ÜLKEDEN KOVMAK HADDİ DEĞİL”

Kimse babasının evinden kovar gibi bu ülkeden kovma hakkına ve haddine sahip değildir. Kendisi de Kürdistan terimini çeşitli defalar kulanmış ve Meclis tutanaklarına atıfta bulunmuştur. O zaman kullandığı bu kavramı bugün kullananlar karşısına ‘defolun gidin’ deme hakkını kendisinde görmektedir. Böyle bir şey kabul edilebilir değildir.

“PROVOKASYON ÇIKMAMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

Seçim çalışmalarımız her yerde başladı, sürdürüyoruz. Özellikle Kürt coğrafyasında eş genel başkanlarımız her gün en az ikişer halk buluşması yapmaktadır, bunlar büyük coşkuyla sürmektedir. 21 Mart’a kadar bu çalışmalar devam edecek. Batıda da çalışmalarımız başladı. Bu çalışmalar da 31 Mart’a kadar sürdürülecek. Kürt coğrafyasında 21 Mart’ta Newroz kutlaması yapılacak. Newroz kutlamalarından sonraki 10 günde son etap çalışmamız olacak.

Seçim çalışmasının sağlıklı yürüyebilmesi ve provokasyon çıkmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Ama zaman zaman siyasi iktidarın seçim çalışması sürdüren üye ve yöneticilerimize yönelik gözaltı ve tutuklamaları oluyor. Bizim çalışmalarımızı durdurabilecek düzeyde bir şey yaşanmıyor.

LEYLA GÜVEN AÇIKLAMASI

Açlık grevleri meselesi… Vekilimiz Leyla Güven açlık grevinin 117. gününde. Sağlık açısından ciddi bir eşiğin içinde bulunuyor. Cezaevlerinde açlık grevleri yaygınlaşarak devam ediyor. Talep insani ve hukuki bir taleptir. Bu talebin iktidar tarafından değerlendirilmesi ve gereken adımların atılması gerekir. Diyarbakır’da dayanışma amacıyla açlık grevine başlamış olan 5 arkadaşımız gözaltına alınmıştır, polis tarafından il binasına baskın yapılarak gözaltına alınmıştır. İl binalarına kolluk güçlerinin bu şekilde girmesi, faaliyetlere müdahale etmesi hukuken de mümkün değildir. Ama hukuk kalmadı. Süleyman Soylu zamanında hukuk, adalet, insan hak ve özgürlüklerini konuşmanın yersiz olduğunu cümle alem biliyor.

“SÜLEYMAN SOYLU SEÇİM GÜVENSİZLİĞİNİN BİR NUMARALI MÜSEBBİBİDİR”

Kendisi seçim çalışmalarını sürdürüyor, bir konuşmasında ‘Her konuşmamda HDP üzerine bir şey söylemezsem eksiklik hissediyorum’ demiş. Biz de duymazsak eksiklik hissediyoruz, başına taş mı düştü diye düşünüyoruz. Geçmişte seçim dönemlerinde İçişleri, Adalet ve Ulaştırma bakanları bağımsızlardan olurdu. eşitsizlik yaratılmasın diye. AKP bunu ortadan kaldırdı, şimdi sonucunu görüyoruz. Görevi seçim güvenliğini sağlamak olan Süleyman Soylu seçim güvensizliğinin bir numaralı müsebbibidir.”