Yarın olağanüstü kongreye gidecek olan HDP’de vekilliği ve parti üyeliği düşürülen Figen Yüksekdağ’ın yerine eş genel başkanlığa Serpil Kemalbay’ın getirileceği netleşti.

Kongrenin şiarı ise “Demokratik Anayasa” olarak belirlendi.

HDP’nin yarın yapacağı 3. Olağanüstü Kongresi’nın hazırlıkları tamamlandı. Şu sıralar HDP Genel Merkezi’nde yoğun bir toplantı hareketliliği var. Yapılan toplantılarda parti organlarında nasıl bir yenilenme olacağına ve HDP Eş Genel Başkanlığı’na getirilecek isim üzerinde tartışmalar yaşandı.

Dihaber’in haberine göre, Figen Yüksekdağ’ın vekilliği ve ardından parti üyeliğinin düşürülmesi üzerine yeni eş genel başkanlığı arayışına giren HDP’de yapılan bir dizi toplantı sonrası Kadın Meclisi’nin önerisiyle HDP’nin yeni Eş Genel Başkanı’nın Serpil Kemalbay olacağı kaydedildi. Kemalbay’ın yarın ki kongreye aday olması bekleniyor.

Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesi ardından Serpil Kemalbay, eş başkanlık görevine vekaleten getirilmişti. Kemalbay, Çalışma Yaşamı ve Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı görevini yürütüyordu.

SERPİL KEMALBAY KİMDİR?

Ardahan doğumlu olan Serpil Kemalbay, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Kemalbay, Sosyalist Dayanışma Platformu içinde yer aldı. 1997 yılında Dayanışma Evlerinin kurucuları arasında yer alan Kemalbay, 2007’de güvencesiz işçilerin örgütlenmesi ve hakları için çalışan BATİS’in (Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası) İstanbul’da ve Trakya’da çalıştı. Sendikalarda iş güvenliği ve işçi sağlığı üzerine, özellikle kadın işçilerin hakları konusunda danışmanlık yapan Kemalbay, 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’nin İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı oldu.

EŞ GENEL BAŞKANLARIN MESAJLARI OKUNACAK

Dünya Ticaret Merkezi’nde yarın yapılacak olan kongrede ayrıca MYK ve PM’de de ciddi değişiklikler yapılması bekleniyor.

Kongrede referandum sonuçlarıyla birlikte Türkiye’nin siyasi olarak girdiği yeni evre ve bundan sonra yaşanabilecek olası gelişmeler de ele alınacak.