HDP Parti Meclisi Üyesi Serpil Kemalbay, Ankara’da hakkındaki soruşturma ile ilgili ifade vermek üzere gittiği adliyede gözaltına alındı. HDP Eş Genel Başkanlığı görevini devrettiği 10 Şubat’taki kongrede, Parti Meclisi üyesi seçilen Serpil Kemalbay’ın, İstanbul Esenyurt’taki evine bugün polislerce baskın yapılmıştı.

PERVİN BULDAN’DAN AÇIKLAMA

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, Kemalbay’ın gözaltına alınmasını kınadı. Buldan, “Bugün başta Serpil arkadaşımız olmak üzere bu partinin genel başkanına kadar farklı bir tutum sergilenmektedir. Bugün Serpil hanımın gözaltına alınması bu partinin genel başkanlarına bile farklı bir tutum sergilendiğinin göstergesidir. AKP’li Cumhurbaşkanı’nın grup toplantısında hedef göstermesinin üzerine harekete geçilmiştir. Önce evi basılmış, ardından da gözaltına alınmıştır. Şunu çok açık ifade etmek gerekirse HDP yöneticilerini bir korku psikolojine sokmak istemektedirler ” dedi,

Buldan şunları söyledi:

Serpil Hanıma bir tebligat gelseydi elbette giderek ifade verebilirdi. Ancak bu yapılmadığı gibi AKP Genel Başkanı grup toplantısında sinevizyon gösterisiyle Kemalbay’ı hedef gösterdi. İstanbul’daki evine baskın düzenlendi, kapısı kırılarak içeri girildi, bazı bilgisayar ve notlara el konuldu. Hemen ardından emniyete ifade vermek üzere evinden çıktığında gözaltına alınarak TEM’e götürüldü.