Halkların Demokratik Partisi, yaptığı yazılı açıklamayla 9 kişinin yaşamını yitirdiği Diyarbakır saldırısına ilişkin sorular sordu.

HDP, saldırıya uğrayan binayla ilgili “IŞİD’in dün sabah saat 08:00 sularında saldırı düzenlediği yer daha önce polis okulu olan, ancak on yıldan fazladır Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün ek hizmet binası olarak kullanılan, merkez Bağlar ilçesinde bulunan, içinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nün de yer aldığı bir kaç binadan oluşan bir komplekstir” bilgisini verdi.

Diyarbakır saldırısı sırasında HDP’liler emniyetteymiş Diyarbakır saldırısı sırasında HDP’liler emniyetteymiş
Açıklamaya göre HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile milletvekilleri Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan, Sırrı Süreyya Önder ve Ziya Pir mahkemeye çıkarılmadan önce saldırıya uğrayan komplekse getirildi. Komplekste yer alan spor salonunda ise, daha önce alınan Diyarbakır ve ilçelerinin HDP ve DBP’li il-ilçe eşbaşkanları ve üyeleri tutulmaktaydı. HDP, saldırıda yaşamını yitiren Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Çüngüş İlçe Eşbaşkanı Recai Altay’ın da komplekste tutulanlar arasında olduğunu ifade etti.

DEMİRTAŞ VE PİR İKİ SAAT ÖNCE ÇIKARILMIŞ

HDP açıklamasının devamında şunları belirtti:

“Sabah 08:00’de meydana gelen saldırıdan yaklaşık iki saat kadar önce, Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş ve Diyarbakır milletvekilimiz Ziya Pir mahkemeye götürülmek üzere oradan birlikte çıkarılmıştır.

Bombalı saldırı olduğu sırada, söz konusu komplekste Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ ve Ankara milletvekilimiz Sırrı Süreyya Önder tutuluyordu.

Basına yansıdığı üzere bomba yüklü minibüs, yolda bir ticari taksiyle çarpışmıştır. Minibüs durmayıp yoluna devam edince, taksi onu kovalayıp yolunu kesmiştir. Aracından inen taksi şoförü minibüste bomba olduğunu görünce “Bomba var” diye bağırarak kaçmış, tanık anlatımlarına göre patlama da bu esnada olmuştur. Yani bomba yüklü minibüs hedefine ulaşamadan patlamıştır. Şayet taksi ile minibüs çarpışması olmasa, bombalı minibüs hedefine ulaşacaktı.

Bütün bu gerçekleri bilmesine rağmen Diyarbakır Valiliği failler ile ilgili kamuoyunu yanıltıcı, açıkça yalan beyanda bulunmaktadır. Bir takım ‘medya’ organları da, IŞİD’in bu saldırısı üzerinden partimizi ve alınan eş genel başkanlarımızı ile milletvekillerimizi hedef göstermeye devam etmektedir.

Daha yıkıcı olması planlandığı açık olan ancak amacına ulaşamamış bu bombalı saldırıya ilişkin tüm gerçekler açığa çıkarılmalıdır.”