Cumartesi, Haziran 22, 2024

Hayvan hakları savunucuları miting düzenledi: Toplayamazsın, hapsedemezsin, öldüremezsin

Hayvan hakları savunucuları, sokak hayvanlarının öldürülmesini öngören yasa tasarısına tepki göstermek için miting düzenledi. 

Hayvan hakları savunucuları, AK Parti’nin hazırladığı ve sokak hayvanlarının ‘uyutma’ adı altında öldürülmesini öngören yasa tasarısına ilişkin Türkiye’nin farklı noktalarında miting düzenledi.

İstanbul’da hayvan hakları savunucuları, Yenikapı’daki ‘Adalet Mitingi’nde bir araya geldi.

Yüzlerce yurttaşın hatıldığı mitingde, “Öldürme yaşat, “Katliamı durdur, yasayı uygula” dövizleri taşındı.

Mitingde yapılan açıklamada, “Sokaklarımızı, parklarımızı, mahallerimizi birlikte paylaştığımız sokak hayvanları büyük bir tehdit altında. Meclis’e getirilmek istenen köpekleri öne çıkararak toplanmasını ve öldürülmesini içeren bir yasa taslağı konuşuluyor. Artık görmelisiniz, hayvan savunucularını dışlayarak yaptığınız hiçbir girişim çözüm olmuyor” denildi.

“Bizim toplumumuz köpeklerin, kedilerin toplanmasına ve öldürülmesini içeren bir yasayı kesin olarak reddeder” denilen açıklamada, “Güçsüz olanı gözetmek, onlara merhamet göstermek insan onurunun en temel erdemlerinden birisidir. Sokaklarda açlıkla, soğukla, hastalıkla mücadele eden hayvanları toplamayı ve yok etmeyi düşünmek ne vicdanımıza ne de insanlık onurumuza sığar” ifadeleri kullanıldı.

Mitingde hep birlikte, söz konusu yasa taslağına tepki gösterilerek, “Toplayamazsın, hapsedemezsin, öldüremezsin” sloganı atıldı.

CHP’li Çelik: CHP katliam yasasına ‘hayır’ diyecektir

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de mitinge katılarak, kısa bir konuşma yaptı.

Çelik, tartışmalı yasa tasarısıyla ilgili şunları söyledi:

“Cumhuriyet Halk Partisi bütün katliamların karşısındadır. Kadın katliamlarının da, doğa ve çevre katliamlarının da karşısındadır, hayvan katliamlarının da karşısındadır. Eğer o yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelirse Cumhuriyet Halk Partisi çok güçlü bir şekilde bu katliam yasasına ‘hayır’ diyecektir. Eğer ortada bir sorun var diyorlarsa o sorunun çözümü bilim insanlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, gönüllü kuruluşlarla, hayvanseverlerle masaya oturmak ve o sorunun çözümünü birlikte bulmaktır. Dolayısıyla belli masalarda bir takım kararlar alıp o kararları kimse Türkiye toplumuna dayatamaz. Türkiye halkı o dayatmaların karşısında olacaktır. Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimiz konuyla ilgili çalışmaları titizlikle yürütmektedir. Ben İstanbul İl Başkanı olarak bütün belediyelerimizin çalışmalarını titizlikle takip edeceğime sizlerin huzurunda söz veriyorum.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER