KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı’nın çağrısının ardından onlarca hapishanede 64. gününde olan açlık grevi eylemi sonlandırıldı.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı’nın “Tutsaklar eylemleriyle AKP-MHP faşizmine karşı yürütülen demokrasi mücadelesini de güçlendirmişlerdir. Bu açıdan bu direnişin daha fazla uzatılmasına gerek kalmamıştır” dediği çağrısına PKK-PJAK’lı mahpuslardan olumlu karşılık geldi. Mahpuslar adına Deniz Kaya, 64. gününde açlık grevlerinin sonlandırıldığını açıkladı.

ANF’nin haberine göre AKP iktidarının faşist politikalarının MHP ile ittifakın ardından daha da derinleştiğini, operasyonların, tecridin ve hak ihlallerinin arttığını ve teslimiyete karşı açlık grevleri eylemlerine başladıklarını anımsatan mahpuslar açıklamalarında şöyle dedi:

“Direnişimize ses olan tüm halkımızı, demokrasi çevrelerini ve sorumluluk duyan herkesi selamlıyoruz. AKP-MHP kirli ittifakı biliyoruz ki, Önderliğimiz üzerindeki tecrit, halkımıza yönelik gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonları ve tüm zindanlarda yaşanan hak ihlalleri devam ederse daha büyük eylemlerle direnişe geçeceğimizi bir kez daha buradan belirtiyoruz.

64. gününde olan Şakran başta olmak üzere Sincan, Bolu, Trabzon, Tarsus, Şakran ve diğer tüm zindan alanlarında süresiz dönüşümsüz açlık grevimizi KCK Eş Başkanlığımızın çağrısı üzerine sonlandırıyoruz. Direniş eyleminde yer alan tüm tutsak yoldaşlarımızı selamlıyoruz. Halkımıza minnet borcumuzu yeniliyoruz.”