Sendika.Org yazarı Hamide Yiğit, “Tekmili Birden IŞİD” adlı kitabı nedeniyle çok sayıda soruşturma ve davayla karşı karşıya. Müştekiler arasında İHH, Bilal Erdoğan ve Berat Albayrak da yer alırken artık davaları sayamayacak hale geldiğini söyleyen Yiğit, yazmaktan vazgeçmeyeceğini vurguluyor ve “Beni dava ettikleri yazılarım bu iktidarın Lahey biletidir” diyor.

Sendika.Org yazarı Hamide Yiğit, 2015 yılından bu yana Ortadoğu üzerine yazdığı makale ve kitaplar nedeniyle pek soruşturmayla karşı karşıya kaldı. Soruşturma ve davalar “Tekmili Birden IŞİD- El Kaide’den IŞİD’e; Amerika için Cihat” kitabının yayımlanmasının ardından üst üste geldi. Yiğit bundan sonrası için “kaç mahkemede kaç davam olacağını şu an bilemiyorum” diyor.

“Tekmili Birden IŞİD” kitabına karşı açılan davalarda müştekiler arasında İHH, Bilal Erdoğan ve Berat Albayrak da yer alırken artık davaların sayamayacak hale geldiğini söyleyen Yiğit, yazmaktan vazgeçmeyeceğini vurgulayarak “Beni dava ettikleri yazılarım bu iktidarın Lahey biletidir” diyor ve ekliyor: “İktidarı en çok rahatsız eden şey kendi bağlantılarının ortaya dökülmüş olması. İddianameye kendi elleriyle geçirdikleri her cümle, savaş suçlusu olarak yargılanmaları için kanıt olacaktır.”

SORUŞTURMALAR, OLMAYAN İHBARLA BAŞLADI

Uzun yıllar öğretmenlik yapan Hamide Yiğit hakkında ilk olarak 2015 yılında, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir “veli ihbarı” gönderildi. İhbar mektubundan hareketle “terörist sempatizanlığı ile devlete hakarette bulunduğu… adı geçen öğretmenin devlet yetkilileri ve istihbarat tarafından detaylı şekilde araştırılması gerektiği” gerekçesiyle hakkında idari soruşturma başlatıldı.

Yiğit, gerçekte böyle bir “veli” olmadığının e-okul kayıtlarından kontrol edilerek belgelendiğini belirtiyor. Ancak bu soruşturma neticesinde Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü, salt sosyal medya paylaşımlarından derlediği bir dosya ile savcılığa, “Terör propagandası yaptığı, devleti alenen aşağıladığı ve Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” ihbarında bulunuyor.

Böylece Yiğit hakkında Ankara’da açılan ikisi “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten, biri de “devleti ve hükümeti alenen aşağılamak”tan üç dava açılıyor.

“BEN IŞİD’İ YAZDIM, BAŞKA HERKES RAHATSIZ OLDU”

Soruşturmalar devam ederken, Kasım 2016’da Yiğit’in üçüncü kitabı “Tekmili Birden IŞİD- El Kaide’den IŞİD’e; Amerika için Cihat” yayımlanıyor. Yiğit “Bundan sonra her şey başkalaştı. Ben her yönüyle IŞİD’i yazdım ama IŞİD dışında herkes rahatsız oldu!” diyor.

“Kitabın hem ilgi görmesi hem de gelirinin KESK’li KHK mağdurlarına bağışlanması nedeniyle olsa gerek, bundan sonra hakkımda art arda şikayetler yapıldı, iddianameler hazırlandı, davalar açıldı” diyen Yiğit hakkında şikayette bulunanlar arasında yok yok.

İlk olarak İHH-İnsani Yardım Vakfı tarafından, “kişilik haklarına saldırı ve hakaret” gerekçesiyle; kitabın toplatılması, 40 bin TL maddi tazminat ve hakaret nedeniyle ayrıca cezalandırma talebiyle İstanbul Cumhuriyet Savcılığına başvuru yapılıyor.

İHH, BİLAL ERDOĞAN, BERAT ALBAYRAK…

Bu başvuruya dayanılarak ilk önce tazminat ve kitabın toplatılması talepli hukuk davası açılıyor. İkinci olarak kitap “bilirkişiye” gönderiliyor. Ve hemen ardından Yiğit hakkında İstanbul 30 Ağır Ceza Mahkemesi’nde dört ayrı suçlamayla dava açılıyor:

  • Müşteki İHH: Hakaret gerekçesiyle ceza talebi.
  • Müşteki Berat ALBAYRAK: Hakaret gerekçesiyle ceza talebi.
  • Müşteki Necmettin Bilal ERDOĞAN: Hakaret gerekçesiyle ceza talebi.
  • H: Terörü övme ve terör propagandası yapma suçundan ceza talebi.

Bunlar yetmemiş olacak, savcı Yasemin Baba, kitaptaki bazı bölümler için ayrıca 301’den yargılama yapılması gerektiğini Adalet Bakanlığına bildirip soruşturma izni talep ediyor. Adalet Bakanlığı soruşturma iznini hemen verip kitapla ilgili ayrıca “Devleti ve Hükümetini alenen aşağılama” gerekçesiyle 301’den dava açıyor.

“KAÇ DAVAM OLACAĞINI ŞU AN BİLEMİYORUM”

Yiğit, 27 Eylül’deki duruşmada davaların yeni bir boyut kazandığını belirterek şunları söylüyor:

“Savcı, İstanbul 30. Ağır Cezada yukarıda saydığım dört ayrı suçlamadan açılan dava ile soruşturma izni verilen 301 davasının birleştirilmesini talep etti.  27 Eylül’de yapılan duruşmada hakim birleştirme yerine, dört ayrı suçlamadan oluşan iddianameden “terör propagandası” suçunu ayırdı, diğer suçlamaları Asliye Hukuk mahkemelerine gönderme kararı verdi. Bu ayırma kararından sonra kaç mahkemede kaç davam olacağını şu an bilemiyorum.”

YENİ KİTAP GELİYOR

Soruşturma ve davalar çoğalarak sürse de Yiğit, kitap çalışmalarını ihmal etmiyor. Bugüne kadar Tekin Yayınevi tarafından yayımlanan 3 kitabı (“AKP’nin Suriye Savaşı-Erdoğan’ın Yıkılan Hayalleri” -2013, “Libya’da Kanlı Bahar-Sizi Özgürleştirmek için Öldürdük”  -2014 ve “Tekmili Birden IŞİD- El Kaide’den IŞİD’e; Amerika için Cihat” -2016) bulunan .

Yiğit, şimdi de “Ortadoğu’da kadın” konulu bir kitap hazırlığında olduğunu, bu kitapta IŞİD’in ve IŞİD eliyle Ortadoğu’yu şekillendirenlerin kadınlara karşı nasıl bir düzen dayattığını belirtiyor.