Gazze yönetiminin başındaki Hamas’ın yeni siyaset belgesi, Katar’ın başkenti Doha’daki basın toplantısında örgütün siyasi lideri Halid Meşal tarafından açıklandı.

Meşal, 2007’den bu yana Gazze Şeridi’nde yönetimde olan Hamas’ın, 1967 sınırları içerisinde bir Filistin Devleti’ne geçişi kabul edeceğini söyledi.

Yeni belgede Hamas’ın Müslüman Kardeşler ile ittifakından vazgeçeceği de bildirildi.

‘İsrail’in yok edilmesi’ için yaptığı çağrıyı da geri çekeceğini açıklayan Hamas, yine de İsrail devletinin var olma hakkını reddetmeye ve ona karşı “silahlı mücadeleyi” savunmaya devam edeceğini açıkladı.

Meşal çekişmelerinin Yahudilerle değil, “Siyonist işgalcilerle” olduğunu belirtti.

İsrail hükümeti ise belge açıklanmadan önce çıkan haberler üzerine “Hamas dünyayı kandırmaya çalışıyor” açıklamasını yapmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sözcüsü David Keyes, “Terör tünelleri açıp İsrailli sivillere binlerce roketle saldırıyorlar. Gerçek Hamas budur” dedi.

Hamas’ın bu girişiminin, Müslüman Kardeşleri ‘terörist bir örgüt’ olarak kabul eden Mısır’ın yanı sıra Körfez ülkeleri ve Hamas’ı ‘terör örgütü’ olarak sınıflandıran Batılı ülkelerle ilişkileri iyileştirme amacı taşıdığı yorumları yapılıyor.

İsrail, 1967’de Mısır, Ürdün ve Suriye ile yaptığı savaşın sonucunda Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs’ü ele geçirmişti.

İsrail Gazze’den 2005 yılında çekilmişti.

1967 yılında Birleşmiş Milletler’ce çizilen sınırlar ve sınırların günümüzdeki durumu şöyle: