Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan Halkbank’a doğrudan açılan bir dava olmadığını, buna rağmen ABD’li hukuk firması ile anlaşarak inceleme süreci başlattıklarını bildirdi.

2017 yılının Halkbank için kolay bir yıl olmadığını belirten Arslan “Ancak bankamızın temellerinin sağlam olması, ABD’deki dava süreci ve benzeri gelişmelerin faaliyetlerde kısıtlamaya neden olacağı beklentisini boşa çıkardı. 2017’de bankamız ekonomik büyümeye destek sağlamıştır..” dedi.

Arslan konuya dair şunları söyledi, “Bankamız İran ile yapılan ticarette ABD’nin yasaklarına uygun hareket etti. 1979’dan beri birçok düzenleme var özellikle 2012- 2016 arasında yaptırımların kapsamı genişletildi. Halkbank sorumluluğunun bilincinde olarak bu detayları incelemiştir ve uygun olmayan işlemi yapmamıştır. Bankamız başta uluslararası dış ticaret kuralları olmak üzere bu düzenlemelere uymuştur”

Bloomberg HT Haber’de konuşan Arslan, bankaya doğrudan açılan bir davanın söz konusu olmadığını ifade ederek “Ancak Biz Halkbank olarak yüzde 49’u halka açık olan, yüzde 80’i yabancılara ait olan bir banka olarak biz ABD’li hukuk firmasıyla anlaştık. Bu firma üzerinden ABD’li ilgşili kuruluşlarla iletişime geçtik. Her yıl denetlensek de, bununla yetinmedik, bağımsız inceleme firmasını davet ederek inceleme süreci başlattık.. Bu hukuki ve teknik bir süreçtir.

Şu anda ABD’li hukuk firmamız kanalıyla ABD’li kuruluşlarla iletişimimiz sağlıklı şekilde devam etmektedir. Bankamız İran dış ticaretiyle ilgili kayıtlarını bağımsız kuruluşlara açmış durumdadır, her türlü desteği sağlıyoruz”

“DAVA SONUÇLANMADAN GELECEK CEZAYI KONUŞMAK DOĞRU DEĞİL”

“Bu tablo ortaya çıkmadan spekülasyonlar yapıp ‘şu kadar ceza gelecek’ gibi yaklaşımlar doğru değil. Bu tür söylemler hem hissedarlarımıza zarar verir, hem de Türkiye ekonomisinde önemli yere sahip olan bankamıza fayda getirmez. Yetkili ve sorumlu kişilerin buna dikkat etmesi lazım” değerlendirmesini yaptı.

Sarraf davasında önemli iddia: Altı Türk bankası ABD ambargosunu deldi, bir bankaya ceza kesilecek