DEM Partili Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınmasından sonra belediyeye kayyım atandı.

DEM Parti bu sabah belediyeye polis baskını sonrası Akış'ın gözaltına alındığını açıklamıştı.

Valilik kente 10 günlük eylem yasağı getirirken İçişleri Bakanlığı'ndan da açıklama geldi.

Bakanlık, Akış'ın Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 'örgüt üyeliği' soruşturmasından gözaltına alındığını kaydetti. Ayrıca, Akış'ın 'geçici tedbir' olarak görevden uzaklaştırıldığını yerine Hakkari Valisi Ali Çelik'in başkan vekili olarak görevlendirildiği yazıldı.

Normalde bir belediye başkanı hukuki bir süreç kapsamında görevden uzaklaştırıldığında yerine gelecek başkan vekilini belediye meclisi seçer.

Bakanlık, belediye meclisini es geçerek başkan vekilini belirledi.

22,5 yıla kadar hapsi isteniyor

Hakkari 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden yargılama sürecinde Akış’ın da aralarında bulunduğu dokuz kişinin 'örgüt yönetici olmak', dört kişinin ise 'örgüt üyesi olmak' suçlamasıyla cezalandırılması talep ediliyor. Akış’ın 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapsinin talep edildiği duruşma 5 Haziran'da görülecek.

Avukatı: Yeni soruşturma var

Konuya dair Mezopotamya Ajansı’na konuşan Mehmet Sıddık Akış’ın avukatı Azad Özer, müvekkili hakkında açılan ‘yeni bir soruşturma’ olduğunu söyleyerek dosyada gizlilik kararı olduğunu açıkladı: “Müvekkilim hakkında açılan yeni bir soruşturma var. Dosyada gizlilik kararı var ve kısıtlılık getirilmiş. Bu soruşturmanın tamamen gizli yürütüldüğü görülüyor. Yani kolluk ile savcının birlikte bu dosyayı hazırladığı açık bir şekilde görülüyor. Dosya ile ilgili bir bilgiye ulaşamadık ve sadece yeni bir soruşturmanın açıldığı söylendi. Müvekkilimiz buraya getiriliyor. Gün içerisinde gerekli açıklamayı yapacağız.”

DEM Parti, belediyeyi kayyımdan devralmıştı

DEM Parti ve HDP'nin öncülü BDP, 2014 yerel seçimlerinde belediyeyi kazanmış fakat 2016'da kayyım atanmıştı.

AK Parti ‘atak dönemine’ başlıyor AK Parti ‘atak dönemine’ başlıyor

Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’nin kayyımdan devraldığı belediyeye, Ekim 2019’da kayyım atanmıştı.

HDP’nin ardılı DEM Parti, Akış’la birlikte 2024 yerel seçimlerinde yüzde 48,92 oy alarak belediyeyi tekrar kazanmıştı.

AK Parti grup başkan vekili 'Kayyım atama niyetimiz yok' demişti

AK Parti Grup Başkan Vekili Leyla Şahin Usta, 8 Mayıs'ta Meclis'te DEM Partili vekillerle girdiği tartışmada “Kayyım atamak gibi bir derdimiz de yok, niyetimiz de yok. Yeter ki vatana, millete; illerine, ilçelerine hizmet etsinler” demişti.
Editör: Altan Sancar