Hakan Atilla davasında karar açıklandı: Atilla’ya 32 ay hapis cezası

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları beş ayrı suç kapsamında ihlal ettiği karara bağlanan Halk Bankası eski genel müdürü Mehmet Hakan Atilla’nın hüküm duruşması, bugün New York Güney Bölgesi mahkemesinde görüldü. Hakan Atilla’ya 32 ay hapis cezası verildi. Atilla 13 ay hapis yatacak.

Jürinin, kendisine isnat edilen altı ayrı suçlamanın beşinden suçlu bulduğu Mehmet Hakan Atilla için verilebilecek maksimum hapis cezası toplam 105 yıl.

Ceza Gözetim Memuru Rebekah Dawson hakime sunduğu raporda, Atilla’nın 105 yıl maksimum hapisle cezalandırılmasını istedi.

Atilla’nın avukatlarıysa, Atilla’nın 105 yıl hapis cezası almasını öneren Rebekah Dawson’ın sunduğu gerekçelere teker teker cevap verip, müvekkillerinin tüm suçlardan azami hapisle cezalandırılamayacağını savundu. Avukatlar ayrıca 46 ile 56 ay arasındaki hapis cezasının normal olacağını belirtti ve hakimden kararında merhametli olmasını talep etti.

Sarraf soruşturmasını başlatan New York Güney Bölgesi Savcılığı, mahkeme yargıcına sunduğu dilekçede Atilla’nın 188 ay (15 yıl) hapis ve 50 ile 500 bin dolar para cezası verilmesini talep etti.

Öte yandan, Amerikan ceza yasalarına göre belirlenen günde hakimin karara varamaması halinde karar duruşmasını ertelemesi ve yeni duruşma günü belirleme seçenekleri de bulunuyor.

Duruşmadan notlar şu şekilde:

20.13 Berman, Atilla’ya “Temyiz haklarınızı anladınız mı?” diye soruyor. Atilla, “Anladım, teşekkürler” yanıtını veriyor. Berman, “Sanırım bugün işimiz bitti” diyor, Atilla’ya gelecekte boş şans diliyor. Atilla, “Teşekkür ederim” diyor. Duruşma sona erdi.

20.07 Yargıç Berman, “32 ay hapis cezası vermeyi düşünüyorum. Sanığın tutuklu olduğu süre, cezadan düşürülecek.” dedi.

20.00 Savcı, “Bana kalırsa bu geçici bir yoldan sapma değil” dedi. Atilla’nın tutuklandığı anları gösteren videoda “dürüst davranmadığını” iddia etti.

Savcı, “Bir pürüz çıkınca, Atilla dürüstlüğü ve tutarlılığı değil, yalan ve hileyi seçti” dedi.

19.58- Savcı, Atilla’nın yaptığı şeyin “özünde yalan ve hile” olduğunu söylüyor.

19.57- Savcı, “Bu, dünyadaki en büyük terör destekçisi devletin nükleer olanaklarıyla ilgili bir dava” dedi. 

19.38- Savcı, Atilla’nın “lider” olmadığını ancak “liderlerden biri” olduğunu söyledi. Savcı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “En azından bu durum, Atilla’nın rolünün önemsiz olmadığını gösteriyor”

19.35 Savcı, “Atilla’nın uzmanlığı” sayesinde “sistemin devasa bir ölçeğe ulaştığını” söyledi.

19.33- Savcılık makamından yapılan açıklamada,”Atilla, tamamen adil bir şekilde yargılandı. Açıkça görüyoruz ki, adil yargılamaya ek olarak adil bir ceza alacak.” denildi. AUSA (yardımcı savcı), Atilla’nın sistemde “önemsiz” değil, “önemli” bir katılımcı olduğunu söylüyor.

19.31- Fleming, Atilla’nın yazdığı bir notu okuyor.  Not şöyle: Bugün mübarek Ramazan ayının birinci günü. “Benim ve ailemin içinde bulunduğumuz durumun anlaşılmasını rica ederim. Benim ailemden başka bir önceliğim yoktur.”

19.29- Rocco, Sarraf için perde arkasında yapılan anlaşma pazarlıklarını ima ederek, Atilla’nın “özel bir muamele” görmediğini söyledi. 

“Beni gölgede bıraktının sayın yargıç”

19.27– Atilla’nın avukatlarından Victor Rocco, Berman’ın şimdiye kadar söylediklerinden memnun.
“Beni gölgede bıraktınız, sayın yargıç. Şunu uzun zaman önce öğrendim: Dava takibi işi, ne zaman susmanız gerektiğini bilme işidir. Bu tür davalarda dünyaya göstermemiz gereken şey, Amerikalıların kabadayı olmadığıdır. Adaletin merhametle uyumlu olduğudur. Ve yargıçların cesur olduğudur.”

19.26- Berman, Hakan Atilla’ya “Eklemek istediğiniz bir itiraz var mı?” diye sordu. Atilla, tercüman aracılığıyla “Hayır” yanıtını verdi.

19.25- Berman, tarafların raporla ilgili görüş bildirmesini istedi
Atilla’nın avukatı Cathy Fleming, “Daha önce yaptığımız itirazlar hala geçerlidir” dedi. Fleming’in “adaletin tecelli etmesinin engellendiği” hususuna itiraz ettiği sözleri bu itiraz kayda geçiriliyor.

19.23- Yargıç Berman yeniden salona girdi. Hüküm duruşmasının ikinci kısmına geçildi. Hüküm öncesi rapor inceleniyor. Sarraf bugünkü duruşmaya katılmayacak.

19.06- Duruşmaya 5 dakika ara verildi.

19.05- Taraflar, bu davada “zararın karşılanması” gibi durumun söz konusu olmadığında mutabık kaldı. Hükümet tarafı, 50 bin ila 500 bin dolar arasında bir para cezası talep ediyor. Ancak Yargıç Berman, Atilla’nın ödeyemeyeceği gerekçesiyle para cezası vermeyeceğini söylüyor.

18.59- Berman, “Bu davada benzersiz bir koşullar dizisi var” dedi.  Savcılık da, savunma makamı da, farklı nedenlerden dolayı davanın emsalsiz olduğunu söylemişti.

18.56- Berman, “denetimli serbestlik” uygulamayı düşünmediğini söylüyor. Atilla, cezasını doldurduktan sonra Türkiye’ye geri dönebilecek.

18.55- Berman, bu davanın esasının, daha kusurlu olan diğer kişiler üzerinde caydırıcı olacağını ekliyor. Berman, birazdan tarafları ve Atilla’yı dinleyeceğini söylüyor. Atilla kendi isterse tekrar konuşabilir ancak bu zorunlu değil.

18.53
– Berman, hükümetin, diğer bankaların yaptırımları delmesini engellemek açısından “caydırıcılığın önemli bir etmen” olduğunu savunduğunu hatırlatıyor. Berman, bunun “açıkça” önemli bir etmen olduğunu ancak Atilla’nın bunu tekrar yapma ihtimalinin “neredeyse hiç olmadığını” söylüyor.

18.51- Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği’nden de bir mektup gönderilmiş. Mektupta, davadaki iddiaları kabul etmedikleri yazıyor.

“Müttefikleri ve ulusal güvenliği etkileyen bir konu”

“Elçilik, Atilla’nın acilen salıverilmesi için saygıdeğer kurumunuzun yardımlarını rica eder” deniyor. Berman, davayla ilgili olarak “Bunun ciddi bir konu olduğunu düşünüyorum” diyor, konunun müttefikleri ve ulusal güvenliği etkilediğini belirtiyor. Berman “Aynı zamanda bu tutum tamamıyla Atilla’ya atfedilemez” diyor.

18.44 Hakan Atilla’nın karar duruşması için eşi Burçin Atilla, Yargıç Berman’a mektup gönderdi. İşte o mektup:

18.44-Mektupta, “Hakan Atilla burada olmasa da tüm konuşmalarımızın ve sohbetlerimizin konusu o. Bazı kişilerin aksine, o asla değerlerimize karşı gelmez” yazıyor.

18.43- Berman, Birçok mektupta ABD adalet sistemine güvenildiği, adaletin yerini bulacağı ifade edildiğini aktardı. Yargıç, bir Halkbank çalışanının yazdığı mektubun tamamını okudu.

18.41- Berman, mektupları okurken gözlerinin faltaşı gibi açıldığını söylüyor. Mektupların sadece Atilla’yı değil, yazanları da çok iyi yansıttığını belirtti. “Bu mektupları yazanlar Atilla’nın yaptırımları delme planındaki rolünü mazur gösteremez” dedi. Berman mektupların, “Türk yetkililerin bu davayla ilgili kimi zaman kullandığı sert söylemle” taban tabana çeliştiğini söyledi.

18,39- Berman, Atilla ülkesinde ailesi, dostları ve meslektaşları tarafından son derece sayılan biri.” diye konuştu. Yargıç 101 mektuptan oluşan bir deste gösteriyor. Çoğu Türkçe yazılmış ve mahkeme personeli tarafından çevrilmiş. Berman, mektupların kendisine “çok yardımcı” olduğunu söylüyor.

18.38- Berman, Atilla’nın eğitiminden, askerliğinden, aile hayatından ve mesleki başarılarından bahsediyor.”Akıcı bir şekilde İngilizce konuşuyor ancak tedbiren mahkemede Türkçe tercüman kullandı” diyor. Berman, Atilla’nın tutuluğu MCC cezaevinde “örnek bir tutuklu” olduğunu ekliyor.

18.32 Berman, “Atilla ABD’de, ailesinden uzakta kilit altında kaldığı için hayatı alt üst oldu” diyor. Yargıç, bu davadan önce Atilla’nın Türkiye’de “örnek olacak bir hayat” sürdüğünü söylüyor.

18.31- Berman,Sarraf ile Aslan arasında geçen önemli bir konuşmayı hatırlatıyor: Konuşmada “Hakan Atilla’nın önerdiği yöntemle ilgili bir sorununuz var mı?” diye soruluyordu.

18.30 – Berman, “Savcılığın iddialarına karşı çıkıyor: Atilla “baş mimar” değildi diyor, “verilen talimatları uyguladığını” tekrarlıyor” dedi.

18.29- Berman, “Görünüşe göre Atilla, rüşvet alan Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın yönetimi altında, işini, kimi zaman isteksizce veya tereddütle de olsa yapan bir kişiydi” dedi.

17.50 – Berman, Atilla’nın davada yeminli olduğu halde yalan ifade vererek “adaletin tecelli etmesini engellediğini” söylüyor.

17.46: Atilla, Szubin ile yaptığı özel görüşmeye ilişkin, “Hayır, böyle bir şey hatırlamıyorum. Benimle bu kişi arasında, beni kenara çekip bir konuda uyardığı özel bir konuşma olmadı” dedi.

17.42: Berman, Atilla’nın davada yeminli olduğu halde yalan ifade vererek “adaletin tecelli etmesini engellediğini” söyledi.

17.40: Berman, ”Atilla, Zarrab’dan daha az kusurlu ve görünüşe göre Halkbank’taki yöneticisi olan Süleyman Aslan’ın talimatlarını yerine getiriyordu” dedi.

17.37: Berman, savunmanın “kumpas kurma” suçlaması için cezanın hafifletilmesi talebini reddetti. Sanık veya işbirlikçileri suç sayılan eylemleri tamamlamamış olsaydı bu talep kabul edilebilirdi. Berman, Atilla’nın diğer kişilerden “ciddi olarak daha az kusurlu” olduğunu söylüyor.

17.35: Berman, Atilla’nın sistemde “önemsiz bir rol” oynadığı gerekçesiyle cezanın hafifletileceğini söyledi.

17:33: Berman, ”Hakan Atilla için müebbet hapis cezasının uygun, adil veya makul olacağı görüşünü tamamen reddediyorum” diye konuştu. Berman’ın kılavuzuna göre, 97 ila 121 ay hapis cezası verilmesi gerekiyor.

17.30: Savunma makamı Atilla’ya 46 ila 57 ay, ABD hükümeti ise 15 yıldan fazla hapis cezası verilmesi gerektiğini iddia ediyor.

17.27: Berman, ”Bu davada, kitapta yazan mahkumiyetin değil, merhametli bir cezanın verilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

17.22: Yargıç Berman, ABD’de uygulanan ceza hükümleriyle ilgili bilgi veriyor.

17.20: Berman, dava boyunca sunulan delilleri tekrar gözden geçiriyor. İncelenen deliller arasında Hakan Atilla’nın Halkbank’ta görev yaptığı sırada görüştüğü ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David Cohen’in ifadesi de yer alıyor.

17.18: Berman, ”Bu istisnai bir hüküm duruşması. Davayı izleyen ABD vatandaşlarının yanı sıra çok sayıda Türk vatandaşı da bu davayla ilgileniyor” diyerek, İngilizce ve Türkçe dilinde bire bir konuşma dökümü alınmasını talep etti. Berman’ın talep ettiği konuşma dökümlerine internetten erişilebileceği öğrenildi.

17.17: Berman, ”Ele almamız gereken birçok konu var, bu biraz zaman alabilir. Bir saatten fazla olabilir, hatta iki saat sürebilir” dedi.

16.48: Hakan Atilla salona girdi. Kulağında çeviriyi dinlemesi için kulaklık bulunuyor. Avukatlarıyla konuşuyor. Yargıç Berman salona girdi.

16.47: Hakan Atilla’nın avukatları salona girdi ve savcılar salonda yerlerini aldı.