Salı, Nisan 23, 2024

Haftanın vizyon menüsü: Oscar adayı ‘Dört Kız Kardeş’ beyazperdede

Sinemalarda bu hafta ‘en iyi belgesel’ dalında Oscar adayı ‘Dört Kız Kardeş’ filminin de aralarında yer aldığı sekiz film izleyiciyle buluşacak. 

Dört Kız Kardeş

‘Güzel ve İtler’ ve ‘Derisini Satan Adam’ filmleriyle tanınan yönetmen, bu kez 2015 yılında Tunus’ta kaybolan iki kız kardeşin yasını tutan bir ailenin gerçek hikâyesine odaklanıyor. Olfa Hamrouni’nin 15 ve 16 yaşlarındaki iki kızı bir gün ortadan kaybolarak onu ve diğer iki küçük kızını çaresiz bırakıyor. Yönetmen, Olfa ve kızlarının yanında onları canlandıran profesyonel aktörleri de kullanarak yaşanan travmayı performansla aktarıyor. Film, belgesel ödülü kazanmış olsa da ekranda gördüğümüz gerçekliği sürekli sorgulamaya iten sahte bir kurmaca.

Hatıran Yeter

Ömer Faruk Yardımcı’nın yönettiği film, duyma ve konuşma engelli iki gencin hayatın farklı engellerine çarpan aşkını odağına alıyor.

Aytaç Şaşmaz ve Belçim Bilgin’in başrollerini paylaştığı filmde ikiliye Sümeyye Aydoğan, Burak Sevinç, Ferit Aktuğ, Gözde Cığacı, Furkan Kalabalık, Çağdaş Onur Öztürk, Deniz Türkali ve Levent Özdilek eşlik ediyor.

Zaferin Rengi

Sezonun merakla beklenen filmi, 1918-1923 yılları arasında yaşanmış gerçek olaylara
dayanan, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Anadolu’da başlatılan milli mücadelenin, işgal altındaki İstanbul’da büyümesini ve futbol zaferleriyle kenetlenip, moral bulan Türk halkının bağımsızlık için direnişini konu alıyor.

Türk spor tarihine damgasını vurmuş en önemli futbol başarılarımızdan biri olan Harington Kupası’yla final yapacak olan filmde Fenerbahçe’nin kurucu üyesi ve efsane kaptanı ‘Galip Bey’i Kubilay Aka, ‘Mustafa Kemal Paşa’yı Yiğit Özşener, ‘Halide Edib Adıvar’ı Birce Akalay, ‘Sabri Toprak’ı Nejat İşler canlandırıyor.

Bob Marley: One Love

Reinaldo Marcus Green’in sinema perdesine taşıdığı belgesel film, sevgi ve birlik mesajıyla nesillere ilham veren bir ikon olan Bob Marley’nin hayatını ve müziğini konu alıyor.

Kingsley Ben-Adir’in ünlü müzisyen Bob Marley’e hayat verdiği filmde, James Norton, Lashana Lynch, Michael Gandolfini, Micheal Ward ve Anthony Welsh kamera karşısına geçti.

Madame Web

Dakota Johnson’un başrolünde oynadığı film, macera, bilim kurgu ve aksiyon meraklılarını sinema salonlarına çekmeyi amaçlıyor.

Film, paramedik olarak çalışırken gelecekte olacakları görmeye başlayan Cassandra Webb’in, ilerleyen dönemde örümcek güçleriyle farklı süper kahramanlara evrilecek üç genç kadını, hayatlarını tehdit eden bir tehlikeden korumaya çalışmasını konu ediniyor.

C Takımı

Bora Onur’un çektiği, Sera Tokdemir, Murat Akkoyunlu ve Toygan Avanoğlu’nun başrollerini paylaştığı film, 1990’lı yıllarda lisede arkadaş olan bir grubun 30 yıl sonra yaşadığı komik olayları işliyor.

Kral Şakir: Devler Uyandı

Haluk Can Dizdaroğlu ve Berk Tokay’ın yönettiği film, haftanın animasyonu olarak beyaz perdede yerini alacak.

Haftanın korku filmi

Metin Kuru’nun ‘Pigment’i, insan kaçakçılığına bulaştığı Fransa’dan 25 yıl sonra dönen ve tutkusu olan ressamlığa geri dönmek isteyen bir adamın, pençesinde olduğu şizofreninin etkisiyle başından geçenleri konu ediniyor.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER