Angela Giuffrida Roma’dan bildiriyor

 Sağ kanat İtalya’nın Kardeşleri partisinin lideri ulusun ilk kadın başbakanı olma umudu besliyor.

Aşırı sağda ye alan İtalya’nın Kardeşleri partisi, 4 Mart’taki genel seçimlerde yarışacak olan Silvio Berlusconi öncülüğündeki üçlü koalisyonun küçük ortağı konumunda; ancak lideri Giorgia Meloni yüksekleri hedefliyor. 41 yaşında olan ve partisinin seslendiği kitleyi genişletme uğraşı sırasında daha yumuşak bir imaj çizmeye çalışan Meloni, İtalya’nın ilk kadın başbakanı olmak istiyor.

Post-faşist İtalyan Sosyal Hareketi’nden (MSI) gelen İtalya’nın Kardeşleri’nin kamuoyu yoklamalarında yüzde 5 ve 6 arasında görünmesi bu hevesin gerçekleşme ihtimalinin düşük olduğuna işaret ediyor.

Ancak seçim kampanyası Meloni’ye iyi geldi. Bilhassa aşırı sağ koalisyon ortağı Kuzey Ligi’nin lideri Matteo Salvini’nin ivme kazanmakta zorlandığı yoksul güney ve orta İtalya’da ilgi gördü.

“Önce İtalyanlar” retoriği, AB karşıtı duruşu ve geleneksel aileyi korumakla birlikte büyük sermayeyi tatmin etmeye çalışmaktansa sıradan İtalyanların hayatlarını iyileştirme vaatleri uzun süredir soldan umudunu kesmişlerden destek görmesine yardımcı oldu.

Kullandığı dil Salvini’ninkinden daha az açık olsa da Meloni’nin yabancılara karşı görüşleri aynı oranda sert. Yabancı ebeveynlerden İtalya’da doğmuş olan çocuklara vatandaşlık vermeye karşı ve İtalya’nın FİFA Dünya Kupası finallerine katılamayışını İtalyan futbol liginde “çok fazla” yabancı oyuncu olmasına bağlıyor.

Aşırı sağ bir destekçinin geçtiğimiz hafta Macerata’da göçmenlere ateş etmesi ve onları yaralamasına ilişkin olarak “denetlenmeyen göçün düzenlenmesi gerek” beyanını verdi.

Roma’da Luiss Üniversitesi’nden siyaset bilimi profesörü Vera Carperucci “korkuyu besleyerek, tipik biçimde aşırı sağa ait ilkeleri yansıtarak var olabiliyor” diyor. “Ancak gerçek verilere baktığınızda meselelerin onun kullandığı propagandadaki kadar endişe verici olmadığını görürsünüz.”

Eğer Berlusconi’nin ittifakı, hükümet kurmak için gerekli yüzde 40’ı elde ederse en tepedeki pozisyonu kimin kapacağı herkesin merak konusu. Berlusconi vergi sahteciliği suçu nedeniyle 2019’a kadar görev üstlenmekten alıkonmuş durumda. Kuzey Ligi liderinin kampanya sloganı, Salvini’nin kendi isteğini açığa vuran “Başbakan Salvini” olsa da 81 yaşındaki Berlusconi Salvini’yi bir sonraki içişleri bakanı olarak konumlandırıyor.

Berlusconi’nin önceki hükümetinde gençlik bakanı olan Meloni için bir rol henüz ortaya konmadı. Ancak hiç tahmin edilemez seçim yarışında, Meloni’nin İtalya’nın bir sonraki lideri haline gelmesi göründüğü kadar gerçek dışı olmayabilir. İtalya’nın Kardeşleri’nin sözcüsü ve Meloni’nin yakın dostu Giovanna Ianniello “Bu yüzden yarışıyor” diyor.

Berlusconi ve Meloni geç 1990’larda, MSI siddet dolu geçmişinden uzaklaşmaya çalışırken ortaya çıkan ve daha sonra İtalya’nın Kardeşleri’ne dönüşen Ulusal İttifak’ın öğrenci hareketi Azione Studentesca’nın Roma birimine Meloni liderlik ederken tanıştılar.

Ianniello’ya göre “O [kampanyanın başında yer alan] tek. 4 Mart’ta kamuoyu yoklamaları değil, İtalyanlar karar verecek. Kişiliği güçlü ve partinin kendisinden daha büyük.”

Ocak ayındaki bir araştırma Meloni’nin popülerliğini yüzde 25 olarak gösterdi, bu rakam koalisyon ortaklarından daha düşük ama merkez soldaki Matteo Renzi’den daha yüksek.

Roma’nın işçi sınıfı mahallesi Garbatella’da doğan ve büyüyen Meloni siyasete 15 yaşında, MSI’nın gençlik kanatı Fronte della Gioventù’ya dahil olduktan sonra katıldı. Yıl 1992’ydi ve İtalya’nın savaş sonrası siyasal düzeninin, ya da diğer adıyla Birinci Cumhuriyet’in yaygın yolsuzluk ve mafya etkisini açığa çıkaran bir dizi skandal sırasında çöküşüyle siyasete ilgisi canlandı.

O zamanlar Garbatella’da gençlik grubunun sekreteri olan, İtalya’nın Kardeşleri’nde danışman Andrea De Priamo “cesurdu ve gösterilerde yerini korudu” diyor: “kendisini harekete kattı ve çabucak doğal liderlik vasıfları ortaya koydu.”

Siyasette yükselişi, yeniden biçimlenen Ulusal İttifak ve Kuzey Ligi ile koalisyon yaparak ilk kez 1994’te iktidara ulaşan Berlusconi’nin gelişiyle gerçekleşti. Hükümet sadece bir yıl dayanabildi, ama ittifak 2001’de ikinci kez başa geldi. 2006’da Meloni, İtalya Temsilciler Meclisi’nde en genç Meclis Başkan Yardımcısı oldu. Berlusconi, iki yıl sonra üçüncü dönemi için geri döndüğünde Meloni’yi gençlik bakanı atadı. Ulusal İttifak 2009’da dağıldı ve 2012’de Meloni İtalya’nın Kardeşleri’ni kurdu.

Berlusconi’yle iyi bir ilişkisi var ve Berlusconi ve Salvini’yi “çocukça davranmak”la kınayarak ikisi arasında süregiden maço üstünlük kurma mücadelesinden uzak durdu.

Ancak bu ilişki 2016’da doğuma yaklaşan Meloni, Roma Belediye Başkanlığı için aday olduğunda ve Berlusconi bu görevin annelikle bağdaşmayacağını belirttiğinde sınamadan geçti. Seçimlerde üçüncü oldu; şimdilerde ise koalisyonun çalışan annelere yardımcı olacak önlemlere öncelik vermesi ve insanların çocuk sahibi olması için teşvikler sunması konusunda ısrar ediyor.

Eleştirmenleri onun seçim öncesinde “kadınlık ve annelik kartı” oynadığını söylüyor. Geçtiğimiz hafta bir TV mülakatında daha ağır bir iş yükünün, partneri Andrea Giambruno ile sahip oldukları kızından daha fazla uzak kalmasına neden olacağını anlatırken ağladı. Ancak eşcinsel evliliğe ve eşcinsellerin, partnerlerinin çocuklarını evlat edinmesine karşı olan Meloni, eşcinsel ilişki yaşayanların çocuklarının haklarını önemsemediği gerekçesiyle lezbiyen bir anne tarafından hemen azarlandı.

Hem Ianniello hem de De Priamo, Meloni’nin gücünün seçmenleriyle bağ kurma tarzından kaynaklandığını söylüyorlar. Bununla birlikte kampanya posterlerindeki parlatılmış bir görüntüsü, destekçilerinin Meloni yerine Meg Ryan’a oy verdiklerini düşünüp düşünmediklerine dair Romalıların şakalarına yol açtı.

Roma’daki danışmanlık firması Policy Sonar kurucusu Francesco Galietti “Açıkça böyle görülmek istiyor” diyor: “Sevimli diyemem ama neredeyse öyle.”

[The Guardian’daki orijinalinden Ali Rıza Güngen tarafından PolitikYol için çevrilmiştir.]