Schneider’in satın aldığı Günsan Elektrik’te, patronun sendikasızlaştırma dayatmasına karşı işçiler iş bıraktı. İş bırakan işçiler, işyerini terk etmeme eylemine başladı.

Gece vardiyası için gelen işçiler fabrikaya alınmazken, fabrikadaki işçiler bekleyişlerini sürdürüyo

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikasının kurucularından Schneider’in satın aldığı İstanbul’da bulunan Günsan Elektrik’te, patronun sendikasızlaştırma dayatmasına işçilerin yanıtı iş bırakma oldu.

Patronun, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’ten istifa ettirme baskısı ve 7 işçinin işten atılması üzerine iş bırakan işçiler, işyerini terk etmeme eylemine başladı.

Gece vardiyası için gelen işçiler fabrikaya alınmazken, fabrikadaki işçiler bekleyişlerini sürdürüyor. Polisin işçileri “Boşaltmazsanız zorla boşaltacağız” şeklinde tehdit ettiği belirtiliyor.

İşçiler, “Atılan işçiler geri alınana kadar üretim yapmayacağız” diyor.

Günsan’da başlayan mücadeleye Schneider’e ait olan ve Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu diğer fabrikalardaki işçilerden de destek geldi. Manisa ve Samandıra’da bulunan fabrikalardaki işçiler 1 saat iş bırakarak Günsan işçilerine destek verdi. Patronun sendikasızlaştırma dayatmasından vazgeçmemesi halinde eylemlerin yayılarak devam edeceği belirtildi.

Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada çoğunluğun sağlanması ve bakanlığa başvurunun hemen ardından saldırının yaşandığı belirtilerek, sendikalaşmayı engellemek için yapılan işten atmanın Anayasaya aykırı olduğu belirtildi.

“Birkaç gün önce Kocaeli’de sendikalı oldukları için işten çıkartılan üyelerimiz ve yöneticiler dertlerini dile getirmek isterlerken gözaltına alınmışlardır. Gebze’de basın açıklaması yapmak isteyen Alstom işçileri çevik kuvvetin engellemesiyle karşılaşmışlardır. Bugün de sendikalı olan Günsan işçileri sokağa atılmıştır” denilen açıklamada, olağanüstü hal gerekçesiyle işçilerin daha da zor durumda bırakıldığı vurgulandı.