Perşembe, Nisan 18, 2024

“Gündemimizde yok” diyen Murat Kurum’un Kanal İstanbul karnesi

Şehir Planlamacısı Dr. Buğra Gökçe, AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkan adayı Murat Kurum’un ‘gündemimizde yok’ demesine karşın Kanal İstanbul’la ilgili ihalelerin sürdüğünü açıkladı. 

Kurum, AK Parti’nin ‘çılgın projesi’ Kanal İstanbul için her fırsatta ‘gündemimizde yok’ diyor ancak ihaleler tüm hızıyla devam ediyor.

Gökce, X hesabından yaptığı paylaşımla Kurum’un Kanal İstanbul karnesini paylaştı. Gökce’nin paylaşımı şu şekilde:

 • Murat Kurum doğruyu söylemiyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı gerçeği açıklıyor. Bakanlığın yayınladığı 2024-2028 yılı Stratejik planında Kanal İstanbul yer alıyor. Belgeye göre 2027’ye kadar kanalın yüzde 30’unun, 2028’e kadar yüzde 45’inin tamamlanması planlanıyor. Plana göre Kanal İstanbul’un yapım bütçesi tam 356 milyar 176 milyon lira.
 • İhaleler de devam ediyor.
 • Projenin önemli bir parçası olan ve “Kanal İstanbul projesinin kalbi” olarak tanımlanan Dursunköy 3. Etap için düzenlenen ihale dahil olmak üzere sadece son bir haftada bölgede çıkılan ihalelerin bedeli 10 milyar 675 milyon lira.
 • Kanal İstanbul projesi kapsamında yalnız Dursunköy’de inşa edilecek konutlar için bugüne dek yaklaşık 26.5 milyar TL’lik sözleşmeye imza atıldı.
 • Kanal İstanbul’un her aşamasında Murat Kurum imzası var.
 • ÇED Raporu: Kanal İstanbul’a ilişkin ÇED raporu Murat Kurum döneminde askıya çıktı. Rapora vatandaşlar 100 binden fazla itirazda bulundu. ÇED raporuna itiraz açısından Türkiye rekoru kılındı.
 • Çevre Düzeni Plan Değişikliği: 2019, 2020 ve 2021 yıllarında Murat Kurum’un Bakanlığı döneminde Çevre Düzeni Plan Değişikliği yapıldı. 2021 yılında Rezerv Alan 1, 2 ve 3’üncü etap onaylandı ve askıya çıktı. Yapılan itirazlar da Bakanlık tarafından reddedildi.
 • Murat Kurum’un onayladığı planlara İBB itiraz etti, yargı planları iptal etti.
 • İBB’nin başvurusu üzerine 14 Şubat 2024 tarihinde Murat Kurum’un düzenleyip onayladığı üç etabın da imar planları mahkeme tarafından İPTAL EDİLDİ.
 • Her anket gösteriyor ki İstanbullular yüzde 70’e yakın bir seviyede Kanal İstanbul’a karşı. Murat Kurum da seçim döneminde siyaseten bu tutumu sergiliyor.
 • Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Karne ortada. Murat Kurum’un 1 numaralı gündemi, önceliği, hedefi Kanal İstanbul projesidir. Kanal İstanbul’a karşı çıkan ve İstanbul’u sevenlerin de bir numaralı gündemi, İstanbul ittifakını koruyarak, oyları bölmeden Kanal İstanbul’un tam karşısında duran Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha emaneti vermektir.
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER