Sendika.Org editörlerinden Çağlar Özbilgin, “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması için gittiği Çağlayan Adliyesi’nde, hakkında yürütülen bir başka soruşturma nedeniyle gözaltına alındı. Dört saat nezarette tutulan Özbilgin savcıya ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Sendika.Org editörlerinden Çağlar Özbilgin, “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması için gittiği Çağlayan Adliyesi’nde, duruşma sonrası hakkında yürütülen bir başka soruşturmadan yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

“DİKTATÖR BOZUNTUSU” DAVASI

Özbilgin, Halkın Sesi gazetesinde yayımlanan bir yazısında “diktatör bozuntusu” ifadesini kullandığı için “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla hakkında açılan davanın duruşmasına katılmak üzere bu sabah İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne gitti.

Duruşmada söz konusu ifadenin ana muhalefet lideri tarafından da kullanılan bir eleştiri sözü olduğunu ve hakaret olarak nitelenemeyeceğini belirten Özbilgin suçlamaları kabul etmezken, dava ileri bir tarihe ertelendi.

DURUŞMA ÇIKIŞI BİR BAŞKA YAZI NEDENİYLE GÖZALTI

Ancak Özbilgin, duruşma sonrası hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla bir başka soruşturmadan yakalama kararı bulunduğu gerekçesiyle adliye içinde gözaltına alındı. Söz  konusu suçlamanın Özbilgin’in iktidarın savaş politikalarını eleştirdiği bir başka yazısı üzerine yöneltildiği öğrenildi. Dört saat nezarette tutulan Özbilgin, savcıya ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Özbilgin’in “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasına konu olan yazısı: