Sağlık Bakanlığına atanan Kemal Memişoğlu, görevi Fahrettin Koca'dan devraldı. Fahrettin Koca, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, "Bu bir veda konuşması değil, insanımıza karşı mesuliyet duyduğum ömür boyu devam edecektir" dedi. Bakanlık görevini devralan Kemal Memişoğlu da "Koruyucu hizmetlerini ve temel sağlık hizmetlerini önceleyeceğimizi bilmenizi istiyorum" diye konuştu. 

Sağlık Bakanlığında, görev devir teslimi dolayısıyla tören düzenlendi. Törende konuşan Fahrettin Koca, şunları söyledi:

"Bugün konuşmamı Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olarak değil, doktor Fahrettin Koca olarak yapacağım. Ama bu bir veda konuşması değil, insanımıza karşı mesuliyet duyduğum ömür boyu devam edecektir. Meclis'te yaptığım yeminle başlayan Sağlık Bakanlığı görevimdeki 2 bin 183 gün hayatımın tamamen milletime adanmış günleridir.  Güveniyle bu imkanı bana veren Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.

  • 10 Temmuz 2018'de geldim. Görevime bazı ilkelerle geldim. Bunlardan biri akla ve bilgiye ümmettir. Bir diğeri dayanışma ruhu ile çözüme sahip olmak istenenleri buna dahil etmektir. Bundan hareketle düşüncesi her ne olursa olsun bütün vatandaşlarımızı kuşatacak hizmet anlayışını benimsedim. Bir diğer ilkem iletişime açık olmak, iletişim içinde kalmaktı. Prensip olarak zaman verilmiş cesur kararların gereklerini yapmaya çalıştık. Şehir hastaneleri konusundaki çabam bunlar arasındadır. Sağlık Bakanlarımız yakın döneme kadar işlerini adeta bir hekim gibi göze çarpmadan yapan kişilerdi. Benim dönemim acı ve sarsıcı olayların dönemi oldu. 24 Ocak 2020 gününde Elazığ depremi acısını yaşadık. Bunu ilk vakasını 11 Mart 2020 günü açıkladığı COVİD-19 küresel salgınız izledi. 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Hatay depremleri büyük bir travma oldu. Bu olayda ağır sınavlar verdi. Sağlık sistemimizi bu sınavları başarıyla verdiğine inanıyorum.

Kemal Memişoğlu da şöyle konuştu:

SHP Genel Başkanı Burak Çelik oldu SHP Genel Başkanı Burak Çelik oldu
  • Öncelikli olarak görevi devralırken bu ulvi görevi bize layık gören Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ederim. Türkiye özellikle son 22 senede sağlıkta büyük gelişim ve devrim niteliğinde başarıya imza attı. Bunu, özellikle kovid gibi dünyayı sarsan ve çoğu gelişmiş ülkede bile başarısızlıkla yönetilen kovidi en iyi şekilde yöneterek, sağlık hizmetlerinin sunumunda başarısını 20 yıllık AK Parti hükümeti Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki dönüşümle çok büyük bir başarıyla sonuçlandırdı. Özellikle hizmet konusunda özveri ile çalışan bütün sağlık personeli arkadaşlarıma buradan göreve başlarken minnetimi arz etmek istiyorum. Hem hasta memnuniyeti hem çalışan memnuniyetli önceliklerimizden ve bunu daha da geliştirmek istiyoruz.
  • Bunun yanında hastalanmadan koruyucu hizmetlerini ve temel sağlık hizmetlerini önceleyeceğimizi bilmenizi istiyorum. Türkiye bugün sağlık hizmetininde dünyanın sayılı ülkeleri arasına gelmiş durumda.
Kaynak: anka